Pellet czyli chcę płacić mniej za ogrzewanie! Czy to w ogóle możliwe?

pellet z różnych gat. drewna

Już od zarania dziejów ludzie ogrzewali się ogniem spalając drewno  czy można powrócić do tego źródła? Skoro wracamy do ekologicznej żywności, robimy sami przetwory bez konserwantów i nie zawsze chcemy jeść wędlinę z magicznymi E211 czy E350. Ale przecież nie będziemy w domach montować pieców na drewno ponieważ nie chcemy codziennie rozpalać w piecu, codziennie czyścić go czy co parę godzin dokładać drew do paleniska. No tak ale drewno jest najtańsze a przy tym po prostu jest ekologiczne bo przy spalaniu nie uwalnia związków siarki jak spalany gaz czy olej opałowy.

pellet z łupin słonecznika
pellet z łupin słonecznika

Ale przecież taki olej opałowy jest w zbiorniku a jak go nie ma to nam w cysternie dowiozą a taki gaz to  jeśli ziemny to i zbiornika nie trzeba a i czyścić piec wystarczy raz w roku. I tu pojawia się magiczny pelet, czemu magiczny? Wyobraźmy sobie zmorę stolarza czyli trociny które są trudne do utylizacji bo to na nawóz się nie nadaje a w piecu spalić trudno. Ale przecież te trociny powstały z obróbki drewna jak w przypadku np. produkcji paneli podłogowych czyli są materiałem najwyższej klasy tyle że jego forma jest już niezbyt atrakcyjna użytkowo. Właśnie w tym miejscu myśl ludzka dokonała cudu a czemu cudu? Bo prostota rozwiązania jest wręcz genialna a mianowicie wysuszone i rozdrobnione trociny poddane są procesowi technologicznemu. W wyniku tego procesu podgrzane trociny wydzielają ligninę / podstawowy składnik drewna/, która w połączeniu z celulozą ma właściwości kleju.

pellet z trociny sosnowej
pellet z trociny sosnowej

Po przejściu tak przygotowanego surowca pod wysokim ciśnieniem przez granulator uzyskujemy jednorodny materiał, urocze prawda?  Tak oto powstał nam pelet czyli granulat drzewny, co nam stolarz piłą popsuł my skleiliśmy. Tak stłoczona trocina przybrała nam kształt długich walcowatych patyczków o standardowej średnicy 6 lub 8mm, takie patyczki są trudne do transportu czy magazynowania więc wychodząc z granulatora są po prostu łamane na odcinki jedno i kilku centymetrowe i w ten oto sposób otrzymaliśmy nasz zbawczy pelet czyli granulat drzewny i co dalej? Dalej to możemy go spalać w piecu który jest całkowicie zautomatyzowany, sam się zasypuje sam rozpala i sam wygasza czyli działa jak piec olejowy czy gazowy. Piec posiada program „LATO” do grzania ciepłej wody użytkowej po sezonie grzewczym, czego nie potrafi piec opalany węglem czy ekogroszkiem.. Dokładny  opis zasady działania pieców na pelety zamieścimy za tydzień w następnym artykule. Dzisiaj dokończmy sobie informacje na temat fizyki granulatu drzewnego czyli ile to kosztuje? Pelet z drewna ma kaloryczność na poziomie 18-20 MJ/kg a jak to wygląda na tle innych paliw? Gaz LPG to 22 MJ/l lub 34 MJ/kg, benzyna jest najlepsza bo ma 29 MJ/l czyli 42MJ/kg ale jest zabójczo droga to może olej opałowy 35 MJ/l lub 41 MJ/kg albo gaz ziemny 1m3 to 32 MJ.

Na dziś ceny paliw rosną z dnia na dzień, olej opałowy zależny jest od ceny ropy a ta jak wiemy nieustannie pnie się w górę i dodatkowo narażona jest na zawirowania polityczne w krajach producentach i tak dzięki rewolucji w Egipcie i Libii ceny skoczyły o 20% i na tym nie koniec a i Unia Europejska nakazuje rządom podnoszenie akcyzy od paliw płynnych i gazu i każe też wprowadzić takową od węgla milusio nie? To porównajmy sobie ceny naszych paliw.

Rodzaj paliwa Kaloryczność na jednostkę objętości Cena jednostki objętości w PLN Cena jednego MJ
Pelet 20MJ/kg 0,80/kg    4gr
Gaz LPG 22MJ/l 2,64/l  11,99gr
Olej opałowy 35MJ/l 3,74/l    10,68gr
Gaz ziemny 32MJ/m3 2,60/m3    8,1gr
Węgiel 21MJ/kg 0,65/kg    3,1gr

Jak widać w powyższej tabeli jedynie węgiel jest konkurencyjny cenowo w stosunku do peletu ale wyklucza on w pełni automatyczną pracę kotłowni domowej oraz niestety 15% popiołu po spaleniu jest ogromnym wyzwaniem logistycznym. Dla porównania pelet po spaleniu daje nam ok. 0,3% popiołu biologicznie przyswajalnego czyli po prostu możemy wysypać go na ogródek a i fakt że jest go 50x mniej niż po spaleniu węgla(ekogroszku) jest ogromnym argumentem za. Nasz kraj jest 5 producentem peletu w Europie ale niestety na szarym końcu w jego konsumpcji, większość jest eksportowana do bardziej świadomych ekologicznie i ekonomicznie państw jak Niemcy, Austria, Włochy, Szwecja. Jedyną zaletą tego faktu jest to że czołowi polscy producenci są certyfikowanymi dostawcami peletu  posiadającymi najwyższej jakości paliwo spełniające normy DIN 51731 i DIN Plus 51718 dopuszczające go do obrotu na rynkach u naszych zachodnich sąsiadów czyli polak potrafi tak? Jest to jeden z niewielu przypadków z zakresu ekologii gdzie użytkownik sprzyjając środowisku zyskuje finansowo. Ale powiedzmy sobie też właśnie o tych zaletach ekologicznych bo skoro już jesteśmy do przodu ekonomicznie to podnieśmy czoło z dumą jak chronimy środowisko… otóż

  1. przy produkcji w przemyśle meblarskim czy podłogowym a ten zużywa najwięcej drewna nawet do 70% drewna to odpad(wyobraźcie sobie jak powstaje np. lampa stojąca z drewna)
  2. zerowa emisja CO2 – drzewo rosnąc absorbuje dwutlenek węgla potrzebny do procesów asymilacyjnych – spalając pelet  uwalniamy zaabsorbowaną  ilość dwutlenku węgla do atmosfery czyli bilans równa się zero.
  3.  nie wydajemy jako kraj pieniędzy na import czyli nie dorabiamy naszych arabskich czy rosyjskich przyjaciół którzy dzięki nam pławią się w luksusach (najwięcej Rollsów sprzedaje się w Rosji i państwach arabskich a my czym jeździmy statystycznie 8-letnim VW)
  4. zmniejszamy bezrobocie bo przy przetwarzaniu i dystrybucji pelletu zatrudnienie znajdą nasi współobywatele.

pellet ze słomy
pellet ze słomy

Szwedzi mając Ikeę mieli problem z odpadami za to teraz są liderem w produkcji i zużyciu peletu, Niemcy nie nadążają z produkcją rodzimą peletu bo przyrost użytkowników jest ogromny ze względu na świadomość ekologiczną obywateli. My nie musimy przecierać szlaków wystarczy jeśli będziemy czerpać dobre wzorce od naszych sąsiadów a może dzięki temu będzie nam się żyło trochę lepiej i bez kompleksów. Chcemy być waszym przewodnikiem po odnawialnych źródłach ciepła, chcemy wam przybliżyć nowe możliwości, rozwiać wątpliwości i pomóc w podjęciu decyzji która będzie korzystna dla was i środowiska w którym żyjemy, czytajcie naszą rubrykę w zakładce EKOLOGIA. Niech Moc będzie z Wami …ale ta zielona.

W następnym artykule coś bliżej o kotłach na pelet.

Opublikowano