Czy piec na pellet może działać automatycznie?

piec na pellet wolnostojący nadmuchowy

Kilka faktów i porad w sprawie grzania centralnym systemem czy może kominkowym?

W tym artykule przybliżymy Wam małe urządzenia montowane np. w salonie i te większe do ogrzewania centralnego więc jak to jest naprawdę?  

Kocioł centralnego ogrzewania na paliwo stałe – to urządzenie do spalania paliw stałych (węgla, drewna, koksu, itp.), w celu podgrzania nośnika ciepła (najczęściej jest to woda) cyrkulującego w obiegu centralnego ogrzewania. Przy osiągnięciach nowoczesnej techniki grzewczej kotły na paliwo stałe nie muszą wymagać od użytkownika codziennego rozpalania i dosypywania paliwa. Nowoczesne kotły c.o. posiadają automatyczny podajnik paliwa i wentylator wdmuchujący powietrze do paleniska. Wystarczy ustawić temperaturę wody na sterowniku, a on zajmie się utrzymaniem zadanej temperatury wody. Sterowniki mają też zabezpieczenie przed zagotowaniem się wody w instalacji.

W potocznym rozumieniu kocioł centralnego ogrzewania błędnie nazywany jest z piecem. Piec to urządzenie, gdzie wyzwalająca się w czasie spalania energia cieplna jest akumulowana w substancji ceramicznej (np. cegła szamotowa). W kotle energia cieplna akumulowana jest w wodzie lub innym płynie, a ewentualnie użyta w budowie kotła ceramika stanowi warstwę izolacyjną. Woda czyli czynnik grzewczy występuje nie w piecu, ale w kotle. W zależności od materiału użytego do  budowy pieca lub kotła występują one jako: żeliwne lub stalowe. Eksploatacja kotła na paliwo stałe jest tania, pod warunkiem właściwego dobru paliwa do jego możliwości konstrukcyjnych. Producenci określają, jakie paliwo jest podstawowe dla danego kotła i takie właśnie należy stosować do pełnego wykorzystania jego mocy. Jeśli bowiem użyjemy tańszego zamiennika lub innego paliwa, może to spowodować obniżenie sprawności urządzenia.

kaseta/kominek z płaszczem wodnym na pellet
kaseta/kominek z płaszczem wodnym na pellet

Podejmując decyzję o zakupie kotła  na paliwo stałe, musimy  zastanowić się, na ile ważny jest dla nas komfort obsługi kotła oraz jak często chcemy dokładać opał – czy nie będzie dla nas uciążliwością dokładanie codziennie, czy może wolimy raz na tydzień? Jeżeli raz na tydzień to  kotły z automatyką oraz podajnikiem paliwa – a więc prawie „bezobsługowe”. Pamiętajmy jednak, że im nowocześniejszy kocioł i im mniej paliwa zużywa, tym niestety jest droższy. Kupując kocioł, należy zwrócić również uwagę na jego sprawność. Warto wiedzieć, że w praktyce ważniejsza jest sprawność eksploatacyjna, a nie nominalna, czyli teoretyczna, która podawana jest przez producentów. Eksploatacyjna sprawność zależy od budowy i wyposażenia kotła w urządzenia sterujące.

Spada ona jednak wraz ze wzrostem zanieczyszczenia wewnętrznych elementów wymiennika ciepła, ponieważ warstwa sadzy znacznie ogranicza wymianę ciepła. Dobierając moc kotła do swoich potrzeb, powinniśmy to uwzględnić, ponieważ przewymiarowany kocioł pracuje w instalacji z niższą niż optymalna temperaturą. Z tego powodu wewnątrz instalacji szybciej się osadzają zanieczyszczenia. Dlatego kotły na paliwo stałe nie są i nigdy nie będą urządzeniami bezobsługowymi, w zależności od warunków w jakich pracują oraz rodzaju paliwa muszą być czyszczone co najmniej raz w miesiącu w okresie grzewczym.

Jakie urządzenie na paliwo stałe kupić?

Pojawienie się na rynku kotłów z automatyką oraz podajnikiem paliwa spowodowało bardzo duże zainteresowanie klientów takim rozwiązaniem ze względu na koszty i komfort w eksploatacji tych urządzeń. Rynek został zasypany różnymi kotłami opalanymi ekogroszkiem czyli odpowiednio przygotowanym węglem. W tym miejscu należy wyjaśnić, że kocioł opalany ekogroszkiem to nic innego jak kocioł na węgiel. Jeżeli mówimy o węglu to musimy sobie uświadomić, że pełnego komfortu przy eksploatacji tego urządzenia nie uzyskamy nie unikniemy nieprzyjemnego zapachu, problemów z utrzymaniem czystości  jak również problemu z zakupem właściwego ekogroszku. Kotły na ekogroszek nie posiadają funkcji automatycznego zapalania i wygaszania czyli pracują na zasadzie potrzymania ognia niepotrzebnie zużywając opał zwłaszcza podgrzewając ciepła wodę użytkową w lecie. Zdecydowanie większy komfort eksploatacji i chyba oczekiwany przez klientów zapewniają wprowadzone na rynek kotły opalane granulatem drzewnym /peletem/. Granulat drzewny /pelet/ to paliwo czyste o przyjemnym zapachu drewna a jednocześnie nadaje się doskonale do automatycznego spalania. Jest jednak bardzo ważne żeby granulat spalać w kotle którego  konstrukcja jest do tego przygotowana. Co to znaczy?

kocioł na pellet dwufunkcyjny
kocioł na pellet dwufunkcyjny

Od chwili pojawienia się na  rynku granulatu drzewnego jako paliwa opałowego producenci  kotłów na ekogroszek twierdzili, że w ich kotłach można go spalać. Spowodowało to duże zamieszanie  wśród  klientów eksploatujących  kotły  którzy zdegustowani ekogroszkiem zaczęli spalać w nich granulat drzewny. Okazało się, że spalanie granulatu w tych kotłach jest nie ekonomiczne oraz eksploatacyjnie trudne ze wzglądu na ich nieodpowiednią budowę. Kotły do spalania peletu to urządzenia grzewcze które wykorzystując najnowsze rozwiązania techniczne  pracują w taki sam sposób jak kotły opalane olejem        i gazem. Urządzenia pracują w sposób automatyczny czyli same się rozpalają     i same wygaszają, mogą być programowane na cały tydzień pracy, można również sterować ich pracą przez telefon komórkowy. Posiadają wszystkie niezbędne zabezpieczenia które gwarantują, że ich eksploatacja jest całkowicie bezpieczna. Jakie urządzenia grzewcze opalane granulatem drzewnym /peletem/ są dostępne na rynku dla klienta? Jest spory wybór możemy je podzielić na kilka grup:

Pierwsza grupa – piece wolnostojące, piece wolnostojące z dystrybucją gorącego powietrza oraz kasety do zabudowy w formie kominka. Mogą one dogrzewać lub ogrzewać pomieszczenia od 50 do 120 m2 np./sklepy, biura, bary../. Przy użyciu pieca wolnostojącego lub kasety z dystrybucja gorącego powietrza możemy w przedstawiony na zdjęciu sposób ogrzać bardzo ekonomicznie kilka pomieszczeń.

Druga grupa – to urządzenia grzewcze opalane peletem z płaszczem wodnym czyli kotły do ogrzania domów od 100-220 m2 wraz z ciepłą wodą użytkową. Zastosowanie takiego kotła nie wymaga przeznaczenia powierzchni na kotłownię, a przy akceptacji wizji ognia kocioł może spełniać rolę kominka w domu.

Trzecia grupa – to kotły o mocy od  9-100 kW do kotłowni lub pomieszczeń gospodarczych.[x] close Pierwsze dwie grupy to urządzenia które posiadają mechaniczny wyrzut spalin   i nie wymagają podłączenia do tradycyjnego komina w trzeciej grupie występują kotły z mechanicznym wyrzutem spalin i tradycyjne które wymagają podłączenia do komina którego średnica musi być dopasowana do mocy kotła. Zastosowana w tych urządzeniach automatyka pozwala na pełną kontrolę procesu spalania co sprawia, że ich eksploatacja jest bardzo ekonomiczna.

 Z informacji uzyskanych od  użytkowników wynika, że do ogrzania domu o powierzchni około 150 m2 wykonanego w średniej technologii na okres grzewczy /w naszych warunkach 6 miesięcy/ wraz z ciepłą wodą użytkową potrzebujemy 3,5-4 ton granulatu drzewnego /peletu/. Potwierdza do fakt iż koszty ogrzewania przy zastosowaniu urządzeń opalanych granulatem /peletem/ są stosunkowo niskie w porównaniu do innych paliw. Pamiętajmy o tym, że koszty ogrzewania to aż 70% kosztów stałych jakie ponosimy na utrzymanie naszych domów.

Opublikowano