Kiszona kapusta to naturalny lek

Kiszona kapusta występuje w kuchniach wielu narodów. Przygotowujemy ją z szatkowanej kapusty, którą poddajemy kiszeniu przez zasolenie. W dawniej na wsiach jesienną porą po zbiorach kapusty, szatkowano ją przy użyciu specjalnej szatkownicy, dodawano marchew oraz sól i udeptywano w ogromnych beczkach. Podczas procesu kiszenia, kapusta nabiera aromatycznego zapachu oraz wytwarza się charakterystyczny smak. Najlepsze beczki do kiszenia kapusty robione są z dębowych desek, co sprawia, że kapusta ma jeszcze lepszy smak i aromat.
kiszona kapusta.jpg 1

Kiszona kapusta zawiera bardzo dużo witaminy C, witaminy z grupy B, które są odpowiedzialne za nasz układ nerwowy, witaminy E, K, P i sole mineralne. Sok z kiszonej kapusty połączony z sokami innych warzyw jest doskonałym środkiem łagodzącym owrzodzenie żołądka i dwunastnicy.

W Stanach Zjednoczonych, w Niemczech oraz w polskiej miejscowości Charsznica odbywa się co roku święto kiszonej kapusty. Spożywanie kiszonej kapusty zalecane jest zimową porą ze względu na walory odżywcze jak również właściwości lecznicze; w tym wspomaganie odporności organizmu.

fot./care2.com//marions-kochbuch.com/

Opublikowano