Ekowarzywa – ziemniak

Jedną z najważniejszych roślin w gospodarstwie ekologicznym jest ziemniak.Ziemniaki ekologiczne znajdują coraz więcej nabywców, co bardzo cieszy rolników, ale za to jest on bardzo trudny w uprawie. Różnego rodzaju szkodniki i choroby powodują, że uzyskany plon nie zawsze jest taki, jaki się zakładało na początku. Główną zasadą jakiejkolwiek ekologicznej uprawy jest niestosowanie chemicznych środków do poprawy produkcji. Użycie sztucznego nawozu bądź środka chemicznego jest wykluczone poza niektórymi przypadkami. W uprawie eko-ziemniaka można stosować środki miedzi, wyciągi z grejfpruta czy preparat mikrobiologiczny oparty na bakterii Bacillus thuringiensis.

Jednym z istotnych czynników ekologicznej uprawy ziemniaka jest system zagospodarowania ziemi uprawnej. Taki system, dobrze ułożony i zaplanowany, zwiększa aktywność biologiczną gleby.

Powyższe informacje dowodzą, że uprawa eko-ziemniaka jest trudna i wymaga dużej wiedzy, o wiele większej niż uprawa metodami tradycyjnymi. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby przed przystąpieniem do produkcji zapewnić sobie nabywców na swój produkt. W Polsce mimo, że zainteresowanie jest coraz większe to jest jeszcze dużo do zrobienia.

Opublikowano