Dalekie sąsiedztwo – bliskie wspomnienia

6 marca w Muzeum Narodowym startuje wystawa „Dalekie sąsiedztwo – bliskie wspomnienia. 600 lat kontaktów polsko-tureckich”.

Przygotowana przez Muzeum Narodowe w Warszawie wystawa jubileuszowa uświetni obchody 600lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Turcją. Rocznica ta przypada w 2014 roku. Wystawa będzie pokazana w Muzeum Sakıp Sabancı w Stambule, jej otwarcie nastąpi 6 marca z udziałem Prezydentów obu krajów – Bronisława Komorowskiego i Abdullaha Güla.
Ekspozycja ukazuje wielowiekowe relacje na płaszczyźnie dyplomatycznej, wojskowej, handlowej i kulturalnej, a także w sferze polsko-tureckich kontaktów międzyludzkich. Na przykładzie oryginalnych dokumentów tureckich, druków i rękopisów oraz  dzieł sztuki wystawa unaoczni zwiedzającym najważniejsze wydarzenia historyczne w ujęciu chronologicznym – czasy panowania Jagiellonów w Polsce charakteryzujące się intensywnymi kontaktami politycznymi i bogatą wymianą handlową i późniejsze czasy napięć i wojen, które kończy bitwa pod Wiedniem 1683 roku. Kolejnym ważnym wydarzeniem ukazanym na ekspozycji jest akt podpisania traktatu w Karłowicach w 1699 roku, rozpoczynający okres przyjaznych stosunków obustronnych, które w wieku XIX można nazwać przyjacielskimi i braterskimi. Ostatnia część wystawy poświęcona jest udziałowi Polaków w wielu dziedzinach życia Turcji na przykładzie takich wybitnych postaci jak Adam Mickiewicz, Józef Bem, Michał Czaykowski – Sadyk Pasza, Konstanty Borzęcki – Dżelaleddin Pasza.

Wystawa potrwa do 12 czerwca.

Muzeum Narodowe, al. Jerozolimskie 3 w Warszawie

Opublikowano