Opus – Schiller

Anna Netrebko, Hélène Grimaud i Lang Lang – czołowe gwiazdy klasyki na niezwykłym albumie!

Jeden z najwyżej notowanych artystów w rankingach niemieckiej muzyki pop w ostatniej dekadzie, niekwestionowana gwiazda muzyki elektronicznej – Schiller (czyli występujący pod tym pseudonimem Christopher von Deylen) – wydaje nowy  album p.t.: Opus, który ukazuje się pod szyldem Panorama – labela należącego do najbardziej prestiżowej wytwórni muzyki klasycznej Deutsche Grammophon. W tym przedsięwzięciu, w którym von Deylen po raz pierwszy w swojej karierze nawiązuje do klasyki, towarzyszą mu największe gwiazdy reprezentujące muzykę klasyczną: pianiści – Hélène Grimaud i Lang Lang oraz słynna sopranistka Anna Netrebko.

Po raz pierwszy Schiller uzyskał międzynarodowe uznanie pod koniec lat 90. XX wieku, dzięki wielkiemu sukcesowi albumu Glockenspiel i od tego czasu zbudował sobie wierną  publiczność oczekującą z wytęsknieniem na kolejne albumy i koncerty. Album  Opus zawiera opracowania klasycznego repertuaru, a także oryginalne kompozycje Schillera. Album wszedł na niemiecki rynek w sierpniu 2013 i bardzo szybko zajął pierwsze miejsca na listach rankingowych oraz uzyskał status złotej płyty.

 

Po wielkiej trasie koncertowej obejmującej zarówno niemieckie teatry operowe jak i sale koncertowe, światowa premiera albumu Opus zaplanowana jest na luty 2014 r  –  w Filharmonii Berlińskiej, siedzibie legendarnej orkiestry Berliner Philharmoniker odbędzie się specjalny koncert, na który wszystkie bilety są już wyprzedane.

Album zawiera przepiękną interpretację Pieśni Solwejgi Edwarda Griega, w której Anna Netrebko po raz pierwszy zetknęła się z muzyką elektroniczną. Początkowo Opus miał być albumem czysto instrumentalnym, ale wtedy von Deylen usłyszał śpiewającą Annę Netrebko. “Po prostu trudno sobie wyobrazić jak można władać głosem o takiej skali i niezwykłej sile, zachowując przy tym kruchość i krystaliczną przejrzystość, a także w pewnym sensie zwartość” mówił. “Kiedy usłyszałem jej głos, wiedziałem że muszę ją włączyć do projektu”.

W związku z niemiecką edycją albumu Opus Boulevard Baden napisał: “… doskonała fuzja klasyki i elektronicznych brzmień” dodając że Schiller “…znowu przekracza granice gatunków i ciągle podąża w poszukiwaniu nowych przestrzeni dźwiękowych.”

Christopher von Deylen mówi o tym albumie: „tematy muzyki klasycznej są nieśmiertelne i przekazują nam wspaniałe, wiecznie żywe emocje. Jednocześnie kiedy wzmocni się je za pomocą współczesnych dźwięków elektronicznych Schillera, które też mają  jedyną w swoim rodzaju energię siła emocjonalna tych tematów staje się jeszcze większa.“

 

Tracklista – CD 1

1. Opus: Exposition
2. Desert empire
3. Gymnopédie no. 1 (with Hélène Grimaud)
4. Swan lake (with Albrecht Mayer)
5. Solveig’s song (with Anna Netrebko)
6. Twentynine palms
7. Promenade
8. El cielo
9. Rêverie
10. Imperial valley
11. Sunrise way
12. In paradisum
13. Rhapsody on a theme of paganini (with Hélène Grimaud)
14. Opus: Reprise

Opublikowano