Biomasa-wierzba energetyczna

wierzba energetyczna

 Prosto mówiąc wszystko co rośnie po wysuszeniu można spalić a że znów wyrośnie to jest odnawialne ot i co!!! Ale dzisiaj pomówimy o najbardziej charakterystycznym przykładzie energii odnawialnej z biomasy produkowanej celowo. A jaka różnica do peletu? Otóż pelet drewniany produkujemy zawsze z odpadów po obróbce drewna a w związku że produkcja przemysłu drzewnego nieustannie rośnie to mamy z czego. Wyobraźmy sobie że w pewnych przypadkach nawet 90% pierwotnej masy drzewnej w trakcie obróbki staje się odpadem(czy ktoś widział zapałki albo drewniane szprosy??? No tak ale my nie o tym. Dzisiaj przybliżymy sobie bardzo specyficzną roślinę a mianowicie wierzbę wiciową zwaną często wierzbą energetyczną. Wierzba jak wierzba ale ta to jest ewenement!!!

wierzba energetyczna
wierzba energetyczna

Wyobraźcie sobie że jej przyrost masy drzewnej w skali roku jest średnio 10 razy większy niż w przypadku  np. topoli czy sosny. Przy tak szybkim wzroście wierzba ma jeszcze parę zalet a mianowicie może być uprawiana na terenach bardzo wilgotnych wręcz podmokłych, ma bardzo skromne wymagania glebowe a dodatkowo idealnie oczyszcza glebę z pierwiastków ciężkich. Korzenie wierzby wychwytują do 80% zanieczyszczeń i właśnie korzystając z tej pożytecznej cechy można ją nawozić osadami z oczyszczalni ścieków które są trudne do zutylizowania a są dostępne bezpłatnie choć kiedyś oczyszczalnie płaciły za ich odbiór. Jest też bardzo odporna na choroby i szkodniki więc jej uprawa ogranicza się do z reguły dwukrotnego w roku nawożenia i oprysku ochronnego. To z kolei bardzo ogranicza nakłady inwestycyjne i robocze w trakcie uprawy. Oczywiście już nasze babki znały wierzbę wiciową by wyplatać z niej koszyki a służby wodne robiły z niej faszynę. Dla nas najważniejszą cechą jest jej szybki wzrost a więc niski koszt w ten sposób wytworzonej biomasy oraz to że idealnie nadaje się do celów grzewczych. Z jednego hektara możemy otrzymać od 15 do 30 ton suchej masy drzewnej co przy cenie skupu na poziomie 200pln/tonę daje niezły wynik w stosunku do nakładów. W Polsce można otrzymać do 50% dotacji do utworzenia uprawy a wierzba daje efektywnie biomasę przez ok. 30lat co czyni ją stałym źródłem dochodu. W naszym kraju coraz więcej uprawia się wierzby na

wierzba energetyczna
wierzba energetyczna

Warmii i mazurach ale w naszym powiecie oraz w powiecie nowodworskim istnieje ok. 1500ha nieużytków nad rzekami nadających się pod uprawę na którą można np. poprzez Fundację Zielona Moc otrzymać kredyt i dotację ale też podpisać umowę na dostawy biomasy do ciepłowni. Wierzba ma jednak pewne ograniczenia, można z niej zrobić zrębki czy brykiet któy to nadaje się do opalania w dużych piecach np. ciepłowniczych natomiast nie można z niej wyprodukować peletu który używany jest w ogrzewnictwie indywidualnym. Istnieją też inne rośliny energetyczne jak ślazowiec pensylwański czy choćby rzepak ale my chcielibyśmy skoncentrować się na tych które nadają się do wykorzystania indywidualnego dlatego w następnym artykule spróbujemy odkryć tajemnicę innych peletów(np. ze słonecznika czy łupin od orzecha) Dla nas istotne jest że cena takiego paliwa jest stabilna i nie podlega koniunkturze politycznej jak gaz czy ropa, pieniądze zostają w kraju a emisja co2 jest zerowa więc zapraszamy do korzystania z biomasy i oszczędzania pieniędzy na ogrzewaniu do 60% w stosunku do oleju czy gazu.

Opublikowano