zmieniamy ogrzewanie olejowe/gazowe na pellet

piec na pellet

Zmienię system grzewczy na opalanie peletem ale czy to prawda że w pierwszym roku już pojawi się zaoszczędzona gotówka?

Najpierw zastanówmy się ile będzie kosztował nowy piec z instalacją i zasobnikiem na pellet. Przyjmijmy że posiadamy dom o powierzchni użytkowej 150 m2 z dobrym dociepleniem i oknami nowej generacji. Zakładamy że zima będzie typowa dla Polski czyli mrozy nawet do -20stC. Nie będziemy robili matematyczno fizycznych dowodów ale oprzemy się na ankietach od użytkowników którzy utrzymywali wewnątrz temperaturę +21stC. Średnie koszty za ostatni rok w przypadku ogrzewania olejem opałowym(cały rok razem z wodą użytkową dla 4os. Rodziny) to 6 do 9 tys. Pln. Skąd taka rozbieżność? Różne zużycie ciepłej wody, różna jakość izolacji ale i systemu grzewczego. W przypadku gazu ziemnego różnice wyszły mniejsze pewnie ze względu na lepszą jakość pieców a zawiera się pomiędzy 5.5 a 7 tys. Pln. Myślę jednak że każdy z Państwa wie ile wydał na ogrzewanie domu i wody przez ostatni rok.

zwykły piec na węgiel z palnikiem pelletowym
zwykły piec na węgiel z palnikiem pelletowym

Trzy tygodnie temu porównywaliśmy ceny różnych paliw opałowych ale dla przypomnienia te najważniejsze dziś

Rodzaj paliwa Kaloryczność na jednostkę objętości Cena jednostki objętości w PLN Cena jednego MJ
Pelet 20MJ/kg 0,80/kg    4gr
Gaz LPG 22MJ/l 2,64/l  11,99gr
Olej opałowy 35MJ/l 3,74/l    10,68gr
Gaz ziemny 32MJ/m3 2,60/m3    8,1gr
Węgiel 21MJ/kg 0,65/kg    3,1gr

 Wynika z tego że ogrzewanie peletem jest tańsze o 60% od olejowego i 50% od gazu ziemnego. To daje nam w przypadku zamiany oleju na pelet co najmniej 3600,- pln oszczędności rocznie a dla przejścia z gazu na pelet min. 2700,-pln

 Ale ile kosztuje wymiana takiej starej instalacji na pelet?

przykład działającej instalacji w domu
przykład działającej instalacji w domu

 I tu zakładamy że zasobnik na C.W.U. posiadamy więc cena kotła i zasobnika na pelet to w zależności od jakości kotła, automatyki i jego mocy koszt taki będzie zawierał się zgodnie z ofertami instalatorów na rynku od 12 do 18 tys. pl n. Dla ułatwienia przyjmijmy 15 tys. pln. Przy zmianie z instalacji olejowej okres zwrotu to ponad 4lata ale przy gazowej to już ponad 5lat. Długo, nie interesuje nas coś takiego bo po prostu brak nam kasy…..

Ale…….

Są dotacje NFOSiGW rozprowadzane m.in. przez  BOŚ bank(bank państwowy) oraz niektóre banki komercyjne, jest też wsparcie z wojewódzkiego programu WFOŚiGW w Warszawie.

Opublikowano