Kraków zwalnia popołudniu

Niedawno sprawdzaliśmy jak bardzo Warszawa zwalnia w godzinach szczytu. Tym razem sprawdzimy jak to wgląda w Krakowie. 

Specjaliści z serwisu Korkowo.pl przeprowadzili na terenie Krakowa całodobowe badania natężenia ruchu drogowego. – Wyniki pomiarów wskazują, że w przypadku krakowskich kierowców najbardziej uciążliwe korki przypadają na okres między godziną 15 a 19 – mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl. – W tym czasie średnie prędkości pojazdów nie przekraczają 28 km/h.

Co z porankami, które również uważa się na newralgiczne pod względem obciążenia komunikacyjnego? W Krakowie poranny szczyt komunikacyjny jest krótszy i mniej dotkliwy niż ten popołudniowy: zaczyna się krótko przed godziną 8 i trwa do 10. W tym czasie średnie prędkości zmotoryzowanych nieznacznie przekraczają  30 km/h.

Poza godzinami szczytu prędkościomierze kierowców wskazują średnio 42 km/h. Oznacza to, że w trakcie porannych i popołudniowych korków kierowcy zwalniają średnio o 13 km/h, czyli tracą  praktycznie 1/3 „wyjściowej” prędkości.

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik oraz Flotis Mobile umieszczonych w pojazdach poruszających się po Krakowie między 3-5 marca 2014.

Opublikowano