Dzieci z Krymu w powiecie legionowskim

Na zaproszenie władz Powiatu Legionowskiego, w najbliższych dniach w gościnę przyleci jedenaścioro dzieci z Krymu.

– Chcemy pomóc im choć na chwilę zapomnieć o wydarzeniach, które mają tam obecnie miejsce. Mam nadzieję, że ten dwutygodniowy wypoczynek w Polsce im na to pozwoli – komentuje Jan Grabiec, starosta legionowski.

Powiat Legionowski zorganizuje również pobyt dla dzieci z Kijowa. W grupie, która prawdopodobnie już w poniedziałek przyleci do Polski, będą dzieci działaczy niepodległościowych z Krymu. Wszystkim dzieciom będą towarzyszyć matki. W Polsce spędzą czternaście dni. Rodziny przylecą do Polski wraz z marszałkiem Senatu RP Bogdanem Borusewiczem, który leci do Kijowa z oficjalną wizytą.

Starostwo Legionowskie zapewni dzieciom i ich matkom pobyt na terenie powiatu, a także wyżywienie. Wciąż poszukiwani są partnerzy, którzy wesprą samorząd w organizacji i uatrakcyjnieniu pobytu dzieci w Polsce. Wśród lokalnych przedsiębiorców znaleźli się już chętni, którzy zadeklarowali pomoc. Nadchodzą też pierwsze zgłoszenia od samorządów z Mazowsza, które mogłyby przyjąć kolejnych gości z Krymu. Według obecnych prognoz do Polski może przylecieć kolejnych sto dwadzieścia osób – głównie matki z małymi dziećmi.

Wszelkie zgłoszenia chęci udzielenia pomocy można przesyłać na e-mail: j.grzybowska@powiat-legionowski.pl i zgłaszać pod numer telefonu: 22 7640 504.

Starostwo Legionowskie wystosowało także do jednej z kijowskich szkół propozycję organizacji wypoczynku dla jej uczniów. Obecnie trwają prace nad przygotowaniem planu pobytu dzieci w Polsce.

– Zachęcamy również zaprzyjaźnione powiaty do podjęcia się podobnej inicjatywy. To ważne, by tym dzieciom choć na chwilę pomóc odpocząć od niewątpliwie traumatycznych przeżyć – mówi starosta legionowski.

– Jesteśmy w kontakcie z pracownikami organizacji pozarządowych na Ukrainie, oni również zwracają uwagę jak ważne i potrzebne są takie działania, które dają możliwość zapewnienia tym dzieciom spokoju i bezpieczeństwa. Chcemy także, by w trakcie tego pobytu ukraińskie dzieci spędzały jak najwięcej czasu ze swoimi polskimi rówieśnikami.

Opublikowano