Pałac Prezydencki otwarty dla zwiedzających

Dzisiaj (16.03) z okazji 15. rocznicy wstąpienia Polski do NATO Pałac Prezydencki jest otwarty dla zwiedzających. Z tej samej okazji będzie można w Pałacu obejrzeć wystawę obrazującą drogę oraz dokumenty związane z naszą akcesją do Sojuszu. Pałac Prezydencki będzie można zwiedzać w niedzielę w godz. 10-18; wejście będzie możliwe przez Biuro Przepustek, od strony pomnika Mickiewicza. Wszyscy chętni muszą mieć dokument tożsamości. Nie będzie można wnosić niebezpiecznych przedmiotów, a także plecaków, dużych toreb i walizek. Będzie można robić pamiątkowe zdjęcia. Zwiedzający w niedzielę Pałac Prezydencki będą mogli obejrzeć także miejsca, w których prezydent przyjmuje głowy państw, spotyka się z wybitnymi osobistościami i wypełnia codzienne obowiązki, w tym Salę Kolumnową, Salę Obrazową, Salę Białą i Salę Niebieską, Salę Chorągwianą oraz Sień Wielką.

Miłośnicy sztuki będą mogli podziwiać w Pałacu Prezydenckim obrazy z Galerii Rogalińskiej, wśród nich wybitne dzieła malarskie z przełomu XIX i XX wieku, w tym prace m.in. Jacka Malczewskiego, Olgi Boznańskiej, Luciena Simona oraz zwiedzić salę, w której prezentowane jest malarstwo Jerzego Nowosielskiego – 10 dzieł, w tym obrazy abstrakcyjne, pejzaże, monastyry.

Do niedzieli przed Pałacem można będzie także oglądać wystawę “15 lat Polski w NATO”, poświęconą historii samego Sojuszu i polskiej drodze do NATO.

Na 13 planszach można zobaczyć m.in. zdjęcie prof. Bronisława Geremka, wygłaszającego przemówienie 12 marca 1999 r. w Independence podczas składania dokumentów akcesyjnych. Całość uzupełniają dane dotyczące modernizacji Wojska Polskiego, wspólnych ćwiczeń z oddziałami państw sojuszniczych, transformacji, profesjonalizacji oraz cywilnej kontroli nad armią, a także informacje na temat infrastruktury i inwestycji prowadzonych w Polski w ramach NATO.

15 lecie członkostwa Polski w NATO minęło 12 marca. W 1999 r. w Independence w stanie Missouri minister SZ Bronisław Geremek podpisał Protokół Akcesyjny RP do Traktatu Północnoatlantyckiego. Wraz z Polską do Paktu przystąpiły także Czechy i Węgry.

Opublikowano