Protest rodziców niepełnosprawnych dzieci

W środę (19.03) o godzinie 12.00 w Warszawie przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów i Sejmem odbędzie się protest rodziców niepełnosprawnych dzieci. Otrzymują oni głodowe świadczenia od wielu lat, 153 zł zasiłku pielęgnacyjnego od 10 lat niewaloryzowanego, renta socjalna dla dorosłej niepełnosprawnej osoby, która jest nie zdolna do samodzielnej egzystencji to 610 zł,  świadczenie dla rodzica, który musi zrezygnować z pracy na rzecz opieki nad niesamodzielnym niepełnosprawnym dzieckiem to 620 zł + 200 zł rządowej pomocy, która już od 2014 r miała być wpisana w ustawę , składka zdrowotno-emerytalna tylko od 620 zł bez szans na godną emeryturę.

Premier Donald Tusk podczas spotkania z rodzicami niepełnosprawnych dzieci, kiedy to jeździł po Polsce Tuskobusem w 2011 r. i 2013 r. powiedział wprost, że Rząd nie będzie oszczędzał na niepełnosprawnych i ich opiekunach i ta sytuacja szybko ulegnie zmianie na lepsze. Premier Donald Tusk i Marszałek Sejmu Ewa Kopacz obiecali, że 200 zł z pomocy rządowej wejdzie od 2014 r. na stałe do ustawy o świadczeniu pielęgnacyjnym . Minister Pracy Kosiniak-Kamysz również złożył taką obietnicę podczas spotkania z Marszałek Sejmu. Minister Zdrowia Bartosz Arłukowicz obiecywał łatwiejszy dostęp do lekarzy specjalistów „specjalna karta ” leki za tzw. złotówkę..

OBECNIE przygotowany jest projekt ustawy, który chce aby niepełnosprawne dzieci w stopniu znacznym były poddawane dodatkowej skali niesamodzielności mimo że maja orzeczenia w stopniu znacznym i są niezdolne do samodzielnej egzystencji. Projekt uchyla zapis o niepełnosprawności powstałej od urodzenia (dzieci), komisje powiatowe na rzecz wojewódzkich. Projekt nie zakłada waloryzacji świadczenia pielęgnacyjnego. Jakiegokolwiek zabezpieczenia w razie śmierci podopiecznego tzw. okresu przejściowego.

Przez 8 miesięcy rodzice jeździli na rozmowy i starali się ,aby strona rządowa przyjęła do wiadomości i zrozumiała celowość świadczenia pielęgnacyjnego . Jest to ekwiwalent za utracony dochód i nie podejmowanie pracy ze względu na sprawowana opiekę przez 24h na dobę natomiast należy zróżnicować zasiłek pielęgnacyjny adekwatnie do potrzeb danego dziecka niepełnosprawnego od urodzenia.

 plakat protest

Opublikowano