Premiera: „Nocy żywych Żydów”

Wielkimi krokami zbliża się premiera „Nocy żywych Żydów” Igora Ostachowicza w Teatrze Dramatycznym.

Wyobraźcie sobie, że w piwnicach waszego bloku przebudzili się martwi Żydzi z getta i postanowili zemścić się na świecie, który o nich zapomniał. Co byście powiedzieli, gdyby do waszych drzwi zapukali zmarły Żyd – kapitan polskiego wojska – ze swoją równie nieświeżą córką i zażądali włączenia współczesnej muzyki? Jak byście zareagowali, gdyby odwiedzili Was goście bez rąk, nóg lub z przestrzelonymi twarzami? A gdyby okazało się, ze trzeba ich bronić przed rodzimymi narodowcami? W takiej sytuacji postawiony zostaje bohater „Nocy żywych Żydów”.

– Zombie odwiedzają Glazurnika, mieszkańca warszawskiego Muranowa, który z mlekiem matki wyssał antysemityzm, konformistę i egoistę, nie interesującego się niczym poza własną przyjemnością – mówi Aleksandra Popławska.

– Bezimienny,  nie angażuje się, woli stać z boku, bardziej skupia się na zarabianiu pieniędzy i konsumowaniu życia. Mam wrażenie, że coraz więcej ludzi dystansuje się od jakiejkolwiek społeczności czy wspólnoty, nie chce utożsamiać się z kimś innym, poza samym sobą. Nasz antybohater w tę tajemniczą NOC będzie musiał się jednak opowiedzieć po czyjejś stronie – podkreśla Marek Kalita.

Spektakl otworzy 34. Edycję Warszawskich Spotkań Teatralnych.

Reżyseria: Aleksandra Popławska i Marek Kalita

Obsada: Marek Kalita, Agnieszka Roszkowska, Michał Czernecki, Katarzyna Herman, Zdzisław Wardejn, Krzysztof Ogłoza, Henryk Niebudek, Agata Woźnicka, Dominik Rybiałek, Waldemar Barwiński, Paweł i Piotr Kamińscy, Krzysztof Brzazgoń, Sebastian Skoczeń, Mariusz Drężek, Anna Gorajska, Maciej Szary

Nadchodzące spektakle: 4 kwietnia (premiera) o 19:00, 26 – 27 kwietnia o 19:00.

Teatr Dramatyczny, pl. Defilad 1 w Warszawie. Bilety: 40 – 60 zł

Opublikowano