Jak dzieci powitały wiosnę

Wszyscy uczniowie z klas 0-III ze szkół z terenu gminy Brwinów oraz grupy „starszaków” z przedszkoli zostali zaproszeni na wycieczkę do teatru. Dzieci obejrzały spektakl „O Florce, która chciała zostać piłkarzem”, wystawiony 21 marca 2014 r. na scenie Matecznika Mazowsze w Otrębusach.

Zaczęło się – od piosenki! Strażniczka nauczyła dzieci piosenki o tym, co należy zrobić, gdy znajdą się w niebezpieczeństwie. Tekst i melodia wpadały w ucho, więc wszyscy głośno śpiewali. Sam spektakl był interaktywny, dzieci były nie tylko jego widzami, ale także uczestnikami. Chętnie odpowiadały na pytania dotyczące bezpieczeństwa: komu można zaufać, kto to jest obcy, jak zachować ostrożność? Wykazały się też doskonałą znajomością telefonów alarmowych. Oprócz Florki, głównej bohaterki, która zaufała niewłaściwej osobie, pojawiły się postacie z bajek: Czerwony Kapturek, Królewna Śnieżka, Wilk, Koźlątko – one też mówiły o zagrożeniu, jakie ich spotkało. Wszystko jednak dobrze się skończyło, a Florka zrozumiała, co robiła źle.

Po spektaklu młodzi widzowie robili sobie pamiątkowe zdjęcia z wyjątkowymi aktorami oraz otrzymali upominek – książeczkę dotyczącą bezpieczeństwa zawierającą kolorowanki, zagadki, krzyżówkę i wierszyki.

Teatr na Straży i spektakle profilaktyczne dla najmłodszych to inicjatywa warszawskich strażników miejskich z Referatu Profilaktyki oraz Referatu ds. Promocji, którzy od lat prowadzą w stołecznych szkołach lubiane przez dzieci zajęcia edukacyjno-informacyjne. Dotyczą one różnych obszarów bezpieczeństwa. Do gminy Brwinów zaprosił ich obecny komendant Straży Miejskiej w Brwinowie Tomasz Kowalski, który do końca 2013 r. pracował jako naczelnik oddziału terenowego w straży miejskiej w Warszawie. Wśród „dorosłych widzów” w Mateczniku byli zaproszeni goście: Burmistrz Gminy Brwinów Arkadiusz Kosiński, radni, nadkom. Hubert Kowalczewski – Komendant Powiatowy Policji w Pruszkowie oraz kom. Marcin Piątkowski – Komendant komisariatu Policji w Brwinowie i reprezentanci okolicznych straży miejskich. Z grupą aktorów Teatru na Straży do Otrębus przyjechała Kierownik Referatu Profilaktyki Straży Miejskiej m. st. Warszawy Marta Bachórz.

Opublikowano