Centrum Innowacyjnych Technologii Lotniczych i Kosmicznych

Wkrótce na Mazowszu swoją działalność rozpocznie Centrum Innowacyjnych Technologii Lotniczych i Kosmicznych. Jest to jeden z wielu projektów realizowanych przez Instytut Lotnictwa w Warszawie – jednostkę posiadającą największą w Polsce bazę techniczną i badawczą, a zarazem lidera w prowadzeniu badań lotniczych, aerodynamicznych i wytrzymałościowych. Nowoczesne centrum to nie tylko specjalistycznie wyposażone laboratoria, ale przede wszystkim miejsce, w którym swoje badania prowadzić będzie mogło kilkuset naukowców – informatyków, chemików, czy fizyków. Dziś umowę na unijne dofinansowanie – uznanego przez zarząd województwa za kluczowy dla rozwoju Mazowsza projektu podpisali marszałek Adam Struzik oraz  dyrektor Instytutu Lotnictwa Witold Wiśniowski.

Działalność Instytutu koncentruje się obecnie m.in. wokół budowy samolotów i śmigłowców, napędów lotniczych (np. silników turbinowych), materiałów lotniczych. Nowe Centrum pozwoli w najbliższych latach utworzyć miejsca pracy dla kilkuset naukowców. To bardzo ważne w czasach, gdy zdolni ludzie często nie mają możliwości wykorzystywania swojego potencjału i z trudem odnajdują się na rynku pracy. Będzie to również świetne miejsce do odbywania praktyk dla studentów i stażystów.

Centrum Innowacyjnych Technologii Lotniczych i Kosmicznych będzie mieścić się w wybudowanym dla tego projektu nowoczesnym oraz w pełni wyposażonym obiekcie – kompleksie trzech budynków ułożonych w kształcie litery H. W dwóch z nich znajdą się przede wszystkim laboratoria, w tym m.in. wymiany ciepła w silnikach lotniczych i kosmicznych, obliczeniowe silników rakietowo-strumieniowych z detonacyjną komorą spalania, analiz cieplnych i wytrzymałościowych, adaptroniki, rakietowych materiałów pędnych, lotniczych i kosmicznych badań środowiskowych czy testów przyrządów lotniczych i kosmicznych. Natomiast ostatni – z salami wykładową, konferencyjną oraz audytorium – będzie pełnił funkcję konferencyjną. Łączna powierzchnia użytkowa obiektu wynosić będzie prawie 11 000 m2.

W nowym obiekcie miejsce znajdą m.in. zespoły pracujące nad projektowaniem i tworzeniem np. obiektów bezzałogowych czy struktur lotniczych i kosmicznych, zajmujące się inteligentnymi materiałami, innowacyjnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi samolotów i śmigłowców, zwiększeniem bezpieczeństwa samolotów czy silnikami rakietowymi.

Obiekt jest już prawie gotowy. Ostatnim etapem będzie przeprowadzenie prac wykończeniowych oraz zakup specjalistycznego wyposażenia.

Wyniki projektów badawczych realizowanych w centrum mogą być w przyszłości wykorzystane m.in. w przemyśle, w systemach monitoringu i bezpieczeństwa, w budownictwie, w inżynierii medycznej, robotyce, nowoczesnych systemach zasilających, a także w technologiach wykorzystywanych przy tworzeniu przedmiotów codziennego użytku.

Projekt realizowany jest przez Instytut Lotnictwa w Warszawie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2007-2013. Jego pełna wartość to ponad 48 mln zł, a dofinansowanie unijne wyniesie przeszło 18 mln zł

Opublikowano