Kolektory słoneczne co to takiego? Fotowoltaika?

fot renewableenergy annual

Wszyscy słyszeliśmy o kolektorach słonecznych ba nawet niektórzy z nas je widzieli a nawet mają i korzystają z ich dobrodziejstwa ale…

No właśnie ale… kolektor to definicja urządzenia które skupia, zbiera różne rzeczy w przypadku który nas interesuje to zbieranie energii słonecznej i…

fot renewableenergy annual
fot renewableenergy annual

I co dalej? Właśnie tu jest pies pogrzebany a dlaczego? Bo na przykład ogniwa fotowoltaiczne również są kolektorami słonecznymi tak jak panele zamieniające energię słoneczną w ciepłą wodę. W przypadku fotowoltaiki energia słoneczna jest zamieniana w energię elektryczną i ten temat dzisiaj sobie przybliżymy ponieważ od przyszłego roku nasz rząd planuje wprowadzenie dotacji do takich układów.

Jak to działa? Na pewno każdy z nas jadąc autem w trasę nie raz widział w szczerym polu przejście dla pieszych czy jakie kol wiek znaki ostrzegawcze które świecą zwłaszcza w nocy. Nikt nie będzie prowadził okablowania zasilającego kilometry by zasilić znaki drogowe na odludziu i tu przychodzi nam z pomocą właśnie kolektor fotowoltaiczny. Przez długie lata problemem w upowszechnianiu takich rozwiązani były trzy rzeczy a mianowicie, trwałość co z reguły w rozwiązaniach pionierskich jest normą drugi problem to ich sprawność która nie przekraczała 10%. Co to oznaczało?

fot renewableenergy annual
fot renewableenergy annual

To że nie więcej jak 10% energii słonecznej docierającej do panela było zamieniane na energię elektryczną i oczywiście trzecia rzecz to cena wręcz kosmiczna i zaporowa zarówno w przypadku samych paneli jak i przetwornic i akumulatorów ale na szczęście dzisiaj to się drastycznie zmieniło. Na chwilę obecną średnia cena paneli fotowoltaicznych o mocy 130W jest na poziomie 800pln a ich sprawność jest powyżej 20% i trwałość ok. 25 lat. Już dzisiaj możliwe są instalacje uniezależniające dom od dostawcy energii oczywiście w polskich warunkach jest to jeszcze bardzo mało opłacalne ale w przypadku dotacji ze strony państwa i masowości instalacji ich koszt jak w przypadku kolektorów do ciepłej wody spadną. Na dziś kompletna instalacja umożliwiająca w naszym domu zrezygnowanie z zewnętrznego zasilania kosztowałaby ok. 60-100 tysięcy ale historia lubi się powtarzać i jestem przekonany że jeśli rozpocznie się masowa instalacja takich układów to ich cena spadnie do poziomu 30-40 tysięcy pln a przy 50% dotacji zacznie to być w zasięgu Kowalskiego.  Czekamy cały czas na ustawę i pieniądze na dotacje, jak będzie? Jak zawsze???  Długo, marnie i siermiężnie????.

fot renewableenergy annual
fot renewableenergy annual
Opublikowano