Autyzm – punkt konsultacyjny w ratuszu

Kwiecień to czas, gdy na całym świecie o autyzmie mówi się więcej i głośniej. Zgodnie z rezolucją ONZ, 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu.
W tym roku w obchody Miesiąca Świadomości na Temat Autyzmu włączyło się Legionowo. 2 kwietnia w godzinach 10.00 – 14.00 zapraszamy na bezpłatne porady rodziny z powiatu legionowskiego dotknięte spektrum autyzmu.

Dziecko nie powie, że ma autyzm. Ale już nawet niemowlę można zbadać dzięki programowi wczesnego wykrywania autyzmu. Wczesna diagnoza to dla nich szansa na samodzielne życie. Kolorem wyrażającym wsparcie dla rodzin dotkniętych autyzmem jest niebieski. Ten symboliczny kolor ma dać osobom z autyzmem i ich rodzinom nadzieję na lepsze życie. W związku z tym iż problem autyzmu dotyka coraz większą liczbę dzieci, a sama diagnoza i terapia, jest dość trudno dostępna, legionowski ratusz zaprasza rodziny,  które mają podejrzenia i niepokój związany z rozwojem swoich dzieci, do bezpłatnego punktu konsultacyjnego.

Jeżeli niepokoi Państwa coś w zachowaniu dziecka, prosimy o udzielenie odpowiedzi na poniższe pytania:

Czy Twoje dziecko nie patrzy na Ciebie, kiedy wymawiasz Jego imię?   TAK/NIE

Jak łatwo jest Ci uzyskać kontakt wzrokowy z Twoim dzieckiem?  ŁATWO/TRUDNO/JEST TO NIEMOŻLIWE

Czy ludzie nie rozumieją mowy Twojego dziecka?  TAK/NIE

Czy Twoje dziecko wskazuje to, czego chce (np. zabawkę, która jest poza Jego zasięgiem)?TAK/NIE

Jak długo można utrzymać zainteresowanie Twojego dziecka kręcącymi się przedmiotami (np. pralka, elektryczny wiatrak, zabawki z kołami)?;KILKA GODZIN/MNIEJ NIŻ MINUTĘ

Czy Twoje dziecko potrafi bawić się w udawanie (np. opiekuje się lalkami, rozmawia przez telefon-zabawkę)?TAK/NIE

Czy Twoje dziecko chodzi na palcach? TAK/NIE

Jeśli Ty lub ktoś inny z rodziny jest wyraźnie zasmucony, czy Twoje dziecko nie okazuje, że chce pocieszyć tę osobę (np. pogłaskać jej włosy, przytulić ją)? TAK/NIE

Czy Twoje dziecko nieustannie obraca w dłoniach różne przedmioty ? TAK/NIE

Czy Twoje dziecko jest nadwrażliwe na hałas? TAK/NIE

Czy Twoje dziecko patrzy przed siebie bez wyraźnego celu? TAK/NIE

Jeżeli w większości pytań odpowiedzieli Państwo twierdząco, zapraszamy do dalszej konsultacji w naszym punkcie. Nie bądź zielony w temacie autyzmu! Sprawdź jak rozwija się twoje dziecko.

Opublikowano