Jeszcze będzie przepięknie. Spotkanie 2.

Jutro odbędzie się drugie spotkanie w ramach cyklu „Jeszcze będzie przepięknie”. Zaprasza barStudio.

Drugie spotkanie z cyklu „Jeszcze będzie przepięknie” poświęcone będzie tematowi upamiętniania ludzi i wydarzeń w mieście. Ogłoszono już kontrowersyjny projekt Pomnika Sprawiedliwych na Placu Grzybowskim, na dziś przypada kolejna rocznica smoleńska i powrócą pytania o pomnik w Warszawie i Smoleńsku. Powstają kolejne upamiętnienia postaci Jana Pawła II – czy to już tylko popkultura? Jednocześnie ruszają prace nad dyskusyjnym upamiętnieniem w Sobiborze, a w skali globalnej zachwyt wywołało upamiętnienie ofiar masakry na wyspie UTOYA.

Dlaczego upamiętnienia architektoniczne budzą w Polsce tak gorące dyskusje i emocje? Jakie pomniki stawiało się kiedyś, a jakie teraz? Kto decyduje o ich kształcie i lokalizacji? Czy oprócz pomnika dosłownego – bohatera na koniu z granitu – jesteśmy gotowi na obecność innego typu znaku w przestrzeni (artystyczne działanie w przestrzeni miasta – instalacja, interwencja)? Czy przestrzeń wydzielona z miasta pod pomnik musi być automatycznie wyłączona z aktywności i z życia? Dlaczego sakralizujemy tę przestrzeń i jakie są tego efekty?

Do tematu wprowadzi nas Agnieszka Tarasiuk, która przedstawi różne formy upamiętniania w Polsce XX i XXI wieku.

Dyskutować będą: Agnieszka Tarasiuk (historyk sztuki, kuratorka w Muzeum Rzeźby w Królikarni), Wojciech Wagner (Naczelnik Wydziału Estetyki Przestrzeni Publicznej m.st.Warszawa, architekt), Justyna Wencel i Marcin Chomicki (artyści wizualni, autorzy m.in. wystawy “Uwolnić pomniki”), Kamila Sachnowska (wicedyrektorka Biura Edukacji Publicznej w Instytucie Pamięci Narodowej).

Spotkanie poprowadzi Agnieszka Obszańska.

11 kwietnia o 18:00, barStudio, pl. Defilad 1 w Warszawie

Opublikowano