Jeśli nie powiesz, kto będzie wiedział?

W Mexico City trwają próby do premiery spektaklu „Jeśli nie powiesz, kto będzie wiedział?” w reżyserii Ewy Piotrowskiej. Spektakl powstaje w koprodukcji Narodowego Instytutu Sztuk Pięknych w Meksyku (Instituto Nacional de Bellas Artes), Teatru Baj w Warszawie oraz Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Meksyku.

„Jeśli nie powiesz, kto będzie wiedział?” to historia snuta przez Irenę – Polkę, która spędziła życie w Meksyku. Po siedemdziesięciu latach milczenia kobieta opowiada wnukom historię wojennego wygnania, przymusowego pobytu na Syberii oraz podróży do Santa Rosa. Co spowodowało, że tak długo ukrywała przed bliskimi swoją przeszłość? Jak wydarzenia sprzed lat wpłynęły na jej życie? Dlaczego nie potrafi opowiadać o sobie? Spektakl porusza trudny i ważny temat wojny w delikatny i subtelny sposób, dzięki unikalnemu połączeniu multimediów i planu lalkowego. Posługując się metaforą, pobudza widzów do refleksji nad wpływem przeszłości na teraźniejszość.

Tekst specjalnie przygotowany przez meksykańską dramaturg Bertę Hiriart poprzedzony badaniami etnograficznymi oraz wywiadami z osobami ocalałymi z Santa Rosa pozwoli widzom zapoznać się z prawdziwymi wydarzeniami historycznymi. Artyści w nowatorski i przystępny sposób wykorzystując multimedia przedstawiają historię odysei Polaków deportowanych po sowieckiej inwazji na Polskę w czasie drugiej wojny światowej, którym ostatnim etapem była meksykańska miejscowość Santa Rosa. Spektakl przypomina mało znane wydarzenia wojenne, epizody historyczne łączące oba kraje Polskę i Meksyk.

Prapremiera odbędzie się w Narodowym Instytucie Sztuk Pięknych w Meksyku 3 maja 2014 r.

Pokazy w Polsce odbędą się w Teatrze Baj w Warszawie: 29, 30, 31 maja 2014 r.

Opublikowano