Jak wydać milion złotych? Wołominianie mają ponad 200 pomysłów

Aż 152 pozycje zawiera lista zweryfikowanych projektów zgłoszonych przez mieszkańców do Wołomińskiego Budżetu Obywatelskiego 2015. Już w najbliższy poniedziałek 14 kwietnia zostanie opublikowana karta do głosowania, za pomocą której mieszkańcy gminy Wołomin będą mogli głosować na te inwestycje, które ich zdaniem są najatrakcyjniejsze. W ten sposób zadecydują o przeznaczeniu miliona złotych z przyszłorocznego budżetu na najważniejsze ich zdaniem potrzeby.

W sumie do 31 marca wpłynęło 211 formularzy zgłoszeniowych. Po weryfikacji formalno-prawnej nie zakwalifikowano do następnego etapu 59 propozycji mieszkańców. W większości przypadków zadecydował o tym koszt zaproponowanych inwestycji. Najwięcej projektów dotyczyło poprawy przejezdności, remontów dróg i chodników, odwodnienia, doposażenia placów zabaw, a także wyposażenia jednostek oświatowych – szkół i przedszkoli. Mieszkańcy zgłaszali też pomysły dotyczące nowych miejsc parkingowych, zakupu ławek, poprawy bezpieczeństwa na drogach poprzez budowę sygnalizacji świetlnej czy wyniesionych skrzyżowań. Pomysły dotyczyły poprawy jakości życia zarówno w samym Wołominie, jak i na terenach wiejskich. Każdy zgłaszany projekt nie mógł przekroczyć kwoty 100 tys. zł.

Wszystkie projekty będą oceniane przez mieszkańców gminy Wołomin w drodze głosowania, które odbędzie się w dniach od 14 kwietnia do 6 czerwca 2014 r. Głosować może każdy pełnoletni mieszkaniec, zameldowany na stałe na terenie gminy Wołomin, poprzez wypełnienie karty do głosowania. Ankiety dostępne będą na stronie www.wolomin.org oraz w wersji papierowej w siedzibie Urzędu Miejskiego w Wołominie (Biuro Obsługi Mieszkańca), Miejskiego Domu Kultury w Wołominie, Miejskiej Biblioteki Publicznej, Miejskiego Zakładu Dróg i Zieleni oraz na pływalni. Wypełnione karty należy wrzucić do urn zlokalizowanych w powyższych miejscach. Każdy mieszkaniec może zaznaczyć maksymalnie trzy wybrane przez siebie projekty, stawiając obok nich znak „X”. 20 czerwca poznamy projekty, które będą realizowane w ramach „Wołomińskiego Budżetu Obywatelskiego 2015”.

– Budżet Obywatelski cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Mieszkańcy pokazali, że angażują się w sprawy miasta i zależy im na jego rozwoju. Sami mogą decydować o tym, na co wydawane są środki, które w znacznej mierze pochodzą z ich podatków. Dzięki temu również my mamy okazję dokładnej poznać potrzeby ludzi. Budżet obywatelski jest rodzajem konsultacji społecznych i każdy postulat mieszkańców jest ważnym sygnałem dla samorządu o oczekiwaniach lokalnej społeczności. Przed nami głosowanie, w którym mieszkańcy wybiorą projekty do realizacji w przyszłym roku. Mam nadzieję, że weźmie w nim udział jeszcze więcej mieszkańców – mówi Burmistrz Wołomina, Ryszard Madziar. Na WBO gmina przeznaczyła z budżetu milion złotych.

Opublikowano