Zakopane, Młynarska, Sabała-Zielińska

23 kwietnia w warszawskim Empiku przy Marszałkowskiej odbędzie się spotkanie promocyjne: w roli głównej wystąpi Zakopane.

Zabawny, barwny, wielowymiarowy, momentami sarkastyczny opis górskiej stolicy Polski – Zakopanego. Autorki, nie bacząc na konsekwencje, opisują prawdziwą góralską naturę. Sporo miejsca poświęcają podhalańskiej kulturze, dorocznym obrzędom czy magii bacowskiej. Opowiadają o ludziach, którzy odegrali kluczowe role w życiu Zakopanego: Witkacym, Rafale Malczewskim, Zofii Stryjeńskiej, Karolu Stryjeńskim. Nie zabrakło rozdziału o kobietach w życiu Witkacego – matce, żonie i licznych kochankach.

Autorki zdecydowały się także (czasem z przymrużeniem oka) poruszyć tematy bolesne i przynoszące ujmę zarówno ceprom, jak i góralom: karygodne zachowanie niektórych gości, kombinatorstwo i niesławną chciwość części góralskich gospodarzy, tragiczne zarządzanie przestrzenią miasta i dopełniające obrazu zniszczeń samowole budowlane. Nie bacząc na osobiste ryzyko, autorki próbują uratować oryginalną, niepowtarzalną góralszczyznę oraz ocalić tatrzańską atmosferę znaną z wierszy Kasprowicza i Tetmajera.

Jednym zdaniem: Zakopane Pauliny Młynarskiej i Beaty Sabały-Zielińskiej!

Premiera: 16 kwietnia. Książka ukaże się nakładem wydawnictwa Pascal.

23 kwietnia o 18:00, Empik Junior, ul. Marszałkowska 116/122 w Warszawie. Wstęp wolny

Opublikowano