Audi Q8 – jeszcze większe, jeszcze mocniejsze

Audi przedstawi swoją propozycję w nietypowym segmencie Sports Activity Coupe (w skrócie SAC). Nowy model otrzyma oznaczenie Q8, pojawi się w 2017 roku.

Krótka historia SAC

Do niedawna segment ten był zdominowany przez jeden model, a dokładniej to jeden model przez długi czas stanowił jedyną propozycję w tym segmencie. Mowa oczywiście o BMW X6, które od czasu debiutu podczas targów motoryzacyjnych we Frankfurcie w 2007 roku wywołuje skrajne emocje. Ostatecznie, nietypowa mieszanka SUVa i sportowego coupe przyjęła się na rynku, jednak konkurencja długo nie potrafiła odpowiedzieć – tak bardzo nowatorski był to projekt. Niedawno rozpoczęła się ofensywa. Na kwietniowych targach motoryzacyjnych w Pekinie, Mercedes przedstawił pojazd pod roboczą nazwą Concept Coupe SUV, którego seryjnym oznaczeniem ma być MLC. Auto do złudzenia przypomina bawarskiego konkurenta. Złośliwi natychmiast pokusili się o komentarz że jest to zwykła kalka X6, i jest w tym ziarno prawdy – Mercedes nigdy nie przedstawił modelu tak bardzo przypominającego BMW.

Odpowiedź Audi

Model mający konkurować w segmencie SAC już został zaakceptowany do produkcji. Powstanie na bazie nowej, bardzo lekkiej płyty MLB Evo dzięki czemu masa wersji bazowych nie przekroczy 2 ton. Taki efekt został uzyskany również dzięki zastosowaniu aluminium, stali o wysokiej odporności na odkształcania oraz tworzywa sztucznego wzmacnianego włóknem węglowym. Stylistycznie, możemy spodziewać się nadwozia o długości ponad pięciu metrów, opadającej linii dachu, małych bocznych okien i pochylonej tylnej szyby – między innymi to będzie różnić pięciodrzwiowe Q8 od modelu Q7. Największe Audi napędzać będą jednostki V6 i V8, dostępny będzie także wariant hybrydowy typu plug-in. W planach jest również odmiana w pełni elektryczna, która ma konkurować z Teslą Model X. Ceny Audi Q8 będą się rozpoczynały od około 60 000 euro, natomiast topowa wersja RS, napędzana 4-litrowym, podwójnie turbodoładowanym V8 może kosztować nawet 110 000 euro.

Debiut – 2017 rok

Można się pokusić o stwierdzenie że Audi „przespało” pojawienie się nowego segmentu, gdzie konkurują BMW X6, Range Rover Sport, Tesla Model X oraz od niedawna Mercedes-Benz MLC. Jednak, niewykluczone że za kilka lat, właśnie powiew świeżości w segmencie, w porównaniu z opatrzonymi i zestarzałymi konkurentami, może okazać się kluczem do sukcesu.

Opublikowano