Coraz więcej aut z fabrycznym LPG

Dobra wiadomość dla wszystkich lubiących tanią jazdę, producenci aut dostrzegli że na rynku jest zapotrzebowanie na pojazdy z instalacją LPG. W ofertach nowych aut coraz częściej pojawia się możliwość instalacji fabrycznego LPG objętego gwarancją. Którzy producenci zdecydowali się na taki krok?

Dacia

We wszystkich modelach oferowanych w salonach tej marki możliwa jest instalacja LPG IV generacji firmy Landi Renzo, w której wyraźnie zminimalizowano różnice w dynamice i mocy pomiędzy zasilaniem gazowym i benzynowym. Współpracuje ona z silnikami 1.2 16V, 1.6 oraz 1.6 16V.

Opel

Również Opel posiada kilka modeli zasilanych gazem. Z początku skromnie, jedynym „zagazowanym” modelem była Corsa z silnikiem o pojemności 1.2 l. Teraz w gamie pojazdów z instalacją LPG dostępne są również Astra (140 KM) i Meriva (120 KM) z jednostką 1.4 Turbo LPG ecoFLEX oraz Insignia i Zafira Tourer również z motorem 1.4 Turbo o mocy 140 KM.

Fiat

Wiele aut przystosowanych do spalania LPG oferuje też Fiat, między innymi Linea, Doblo, Punto Evo. Do każdego modelu wyposażonego w silnik benzynowy 1.2 oraz 1.4 można zainstalować dedykowaną instalację EVO01 z systemem sekwencyjnego wtrysku gazu, włoskiego producenta Tartarini Auto. Montaż jest przeprowadzany bezpośrednio u dilera.

Citroen i Peugeot

W grupie PSA przystosowanymi do spalania LPG są budżetowe sedany – bliźniacze C-Elysee i 301. Dedykowana Instalacja Sequent 24 firmy BRC montowana jest u dilera. Praktycznym rozwiązaniem jest umiejscowienie zaworu gazu bezpośrednie przy wlewie benzyny, pod klapką. Dzięki temu nie ma problemu z uznawanym przez niektórych za szpecący „korkiem wstydu” na zderzaku. Instalacja LPG jest objęta dwuletnią gwarancja bez ograniczenia przebiegu.

Skoda

Fabia, Citigo, Roomster, Rapid, Praktik – te modele Skoda oferuje również w wersji przygotowanej do montażu instalacji LPG. W ofercie są dwie instalacje włoskiej firmy Landi Renzo, Direct OMEGAS dedykowana do 4-cylindrowych silników z bezpośrednim wtryskiem paliwa, oraz OMEGAS przeznaczona do silników z wielopunktowym wtryskiem paliwa. Na obie instalacje obowiązuje dwuletnia gwarancje producenta, o ile zostały zamontowane w autoryzowanym serwisie Skody. W ofercie występują cztery silniki współpracujące z zasilaniem LPG: 1.2, 1.4 16V, 1.6 oraz 1.4 TSI.

Opublikowano