Złoty smok w TEATRPRAGA.PL

„Złoty Smok”. Wczesny wieczór. Letnie światło pada przez szyby na stoliki. Pięcioro azjatów w maleńkiej tajsko-chińsko-wietnamskiej restauracji szybkiej obsługi karmi przedstawicieli zachodniej klasy średniej wymyślnymi daniami z dużą ilością chili, imbiru i trawy cytrynowej. Każdy opowiada historie, a każdy wieczór to ich nowa odsłona…

Polska prapremiera wybitnego tekstu Rolanda Schimmelpfenniga. Tytułowy „Złoty smok” to bar serwujący orientalne dania. Spektakl to tragikomedia, która poprzez, groteskę, absurdalne sytuacje i surrealistyczne poczucie humoru Schimmelpfenniga  zderza tych, którzy funkcjonują na marginesie zamożnego świata z obywatelami zachodu, żyjącymi pełnią życia.

Schimmelpfennig pokazuje mentalną i ekonomiczną przepaść, która dzieli obie strony: w jego dramacie stewardesy z transoceanicznej linii przelatują 10 kilometrów nad łódką z nielegalnymi imigrantami, ich jedyny kontakt z obcą kulturą to egzotyczne dania w azjatyckim barze. Trzeba dopiero, aby do tajskiej zupy wpadł ząb wyrwany z ust chińskiego kucharza, którego nie stać na dentystę, aby dotknęły – dosłownie – Innego.

W Niemczech, gdzie sztuka była przebojem, interpretowano ją przez pryzmat narastającego napięcia wokół imigrantów w Europie.

Reżyseria: Redbad Klijnstra

Obsada: Ewa Dałkowska, Zdzisław Wardejn, Elżbieta Kwinta, Konrad Bugaj, Maciej Kowalik

TEATRPRAGA.PL, ul. Elektoralna 12 w Warszawie. Bilety: 25 – 40 zł

Opublikowano