III Paraolimpiada w Legionowie.

W dniu 24 czerwca 2014 na stadionie Arena odbyła się III Paraolimpiada.
To ważne sportowe wydarzenie jest jedną z wielu organizowanych w ramach Dni Osób Niepełnosprawnych Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego. Organizatorami, których są:

Fundacja „Promień Słońca”, Powiatowy Zespół Szkół i Placówek Specjalnych, ul. Jagiellońska 69, Niepubliczna Szkoła Podstawowa im Jana Pawła II, Miejski Ośrodek Kultury w Legionowie, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Legionowie, Arena Legionowo. Miejski Szkolny Związek Sportowy w Legionowie.

Patronami Dni Osób Niepełnosprawnych są: Starosta Powiatu Legionowskiego Jan Grabiec, Prezydent Miasta Legionowo Roman Smogorzewski.

Patronat medialny sprawują Radio Hobby 89,4 FM, Gazeta Powiatowa, Gazeta Miejscowa i LTV, .

Wśród wielu znamienitych gości Paraolimpiady w Legionowie gwiazdy sportu polskiego. Luiza Złotkowska polska łyżwiarka szybka, brązowa medalistka igrzysk w Vancouver i srebrna medalistka igrzysk w Soczi. Trzykrotna medalistka zimowej uniwersjady w Harbinie. Rekordzistka Polski na dystansie 5 km. Wielokrotna medalistka Mistrzostw Polski w łyżwiarstwie szybkim oraz Bartosz Wuszter znany polski piłkarz ręczny grający na pozycji kołowego, obecnie zawodnik KPR Legionowo , były reprezentant Polski .

Zawodom towarzyszyła wspaniała wiosenna aura. Jest to ważny element, który przez organizatorów jest zawsze brany pod uwagę. W ubiegłym roku część zawodów musiała odbyć się pod dachem z powodu deszczu. Jeszcze nie ucichły emocje po plenerze malarskim, a już paraolimpiada .Do zawodów zgłosiło się 190 uczestników. Odbyły się one w dwóch grupach. Przydział nastąpił ze względu na możliwości zawodników. Jedni brali udział w konkurencjach sportowych , a inni w relaksacyjnych.
Duch sportowej rywalizacji panował w obu. Uczestnicy walczyli o zajęcie najlepszego miejsca. Wszędzie obowiązywała punktacja i na każdym stanowisku czuwali sędziowie wyniki były skrupulatnie odnotowywane na kartach uczestników. Sportowe trofea wręczał prezydent Roman Smogorzewski, a z nim gwiazdy polskiego sportu Luiza Złotkowska i Bartosz Wuszter.
-Kiedy studiowałam na AWF krakowskim miałam zajęcia we wszystkich rodzajach szkół dla osób niepełnosprawnych- opowiada Luiza Złotowska- i te zajęcia nauczyły mnie bardzo dużej pokory, bardzo dużego szacunku dla ludzi, którzy są niepełnosprawni. Bardzo cenię sobie to, że uprawiają sport i że również tak jak my starają się przełamywać własne granice i dążą do polepszenia siebie cały czas. Wydaje się ,że sport jest dla wszystkich absolutnie dla wszystkich. Sport łączy i takie imprezy pokazują to. Nie mogłam odmówić udziału w tej paraolimpiadzie i wezmę udział, jeśli mój kalendarz pozwoli, w następnym roku – podkreśliła z uśmiechem Luiza Złotkowska.

Kierownik stadionu Arena Michał Kobrzyński dodał;„Fantastyczna impreza !!! Organizacja tego typu zawodów to czysta przyjemność. Udało nam się skupić w jednym miejscu mnóstwo radości, entuzjazmu i pozytywnej energii. Miło było patrzeć na szczęśliwych uczestników III Paraolimpiady dla Dzieci i Młodzieży. „

Podobne nastroje były udziałem wszystkich uczestników. Zawodnicy i ich rodziny cieszyli się z wygranych. Medale i inne zdobyte w ciężkiej, lecz fair play walce z dumą prezentowane były zebranym. Niektórzy członkowie rodzin mieli łzy w oczach podczas uroczystego wręczania trofeów zwycięzcom. Wzruszeni byli również wręczający . Dużym zainteresowaniem uczestników cieszył się srebrny medal igrzysk z Soczi, który zaprezentowała Luiza Złotkowska.

-Wszyscy bawiliśmy się tutaj świetnie. Dużo zwycięzców. Zero Przegranych. Wszystko na plus. Są tutaj zdrowe emocje i wszyscy mają uśmiech na twarzy -podsumował sportową rywalizację słynny zawodnik KPR Legionowo Bartosz Wuszter.

Na sukces Paraolimpiady złożyło się wiele czynników dobra organizacja imprezy, wielkie zaangażowanie organizatorów, udział wolontariuszy, oraz świetne przygotowanie do zawodów uczestników. Sukces ten to owoc wielomiesięcznych skrupulatnych przygotowań. Poziom tej imprezy wzrasta z roku na rok. Jak twierdzą jej uczestnicy jest bardzo potrzebna i powinna być kontynuowana. Organizatorzy myślą już o jej poszerzenie listy uczestników o zawodników z innych powiatów.

tekst: Jerzy Jastrzębski

Opublikowano