Mass media oczami Anny Kutery

Od dziś w Galerii XII zobaczyć można wystawę „POST” autorstwa Anny Kutery.

W pracach realizowanych od 2010 roku Anna Kutera podejmuje temat mass mediów – nie tylko przenosi w świat sztuki mechanizmy, którymi się one rządzą, komentuje najpopularniejsze treści, ale również w twórczy sposób przekształca istniejące w codzienności formy. Wypowiadając się w różnych dziedzinach: fotografii, filmie, environment, instalacji i performance, koncentruje się przede wszystkim na treściach związanych z reklamą zamieszczaną w kolorowych pismach, ale w ostatnich pracach sięga również po formy znane z telewizji: seriale telewizyjne i reportaż z miejsca zdarzenia. Obnaża konsumpcyjny i manipulacyjny charakter mediów, w krytyczny sposób odnosząc się do propagowanych przez nie wartości, a także medialny sposób przekazywania informacji. W wyraźny sposób umieszcza tym samym sztukę w kontekście socjologicznym.

Prace artystki prezentowane były na ponad 40 wystawach indywidualnych i licznych wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.
Prace Anny Kutery znajdują się m.in. w zbiorach Królewskiej Biblioteki Sztuki w Kopenhadze, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeów Okręgowych w Bydgoszczy i Chełmie, Dolnośląskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych we Wrocławiu, BWA w Lublinie, w filmotece TVP 2 we Wrocławiu i w kolekcjach prywatnych.

Wystawa potrwa do 28 czerwca.

Galeria XXI, al. Jana Pawła II 36 w Warszawie. Galeria otwarta: wtorek – środa, piątek, godz. 11:00 – 17:00; czwartek, godz. 13:00 – 19:00; sobota godz. 11:00 – 15:00

źródło: www.mckis.waw.pl

Opublikowano