Sztuka Dokumentu: „Pokolenie ’89”

Film dokumentalny „Pokolenie’89” portretuje tzw. generację wielkiej zmiany, pierwsze pokolenie, które swą dorosłość spędziło w III Rzeczypospolitej.

Urodzeni około 1968 roku, dzisiejsi trzydziestoparolatkowie, w roku 1989 byli najczęściej na studiach. Tu zastała ich zmiana ustrojowa, dzięki której w pełni samodzielnie mogli zadecydować o swojej przyszłości. Zostać na uczelni? Współtworzyć niezależne media albo organizacje pozarządowe? Tworzyć prywatny biznes, nowe gałęzie przemysłu, jak na przykład reklama? Zaangażować się w politykę? A może dekomunizować służby specjalne? Przyjrzeć się przedstawicielom pokolenia’89 dojrzewającym jeszcze w PRL-u, zaś w dorosłość wchodzącym w chwili powstania III RP, ich sukcesom i porażkom, lękom i nadziejom, to pokrótce opisać dwie dekady polskiej wolności.
Maria Zmarz-Koczanowicz na swych bohaterów wybrała grupę warszawskich inteligentów, niegdyś studentów historii, walczących o reaktywowanie NZS-u, wspólnie przeżywających patriotyczne uniesienia i pokoleniowe rozterki, później zaś wybierających najrozmaitsze drogi życiowe. Jest wśród nich m.in. Paweł Piskorski, były prezydent Warszawy, Szymon Gutkowski – dyrektor agencji reklamowej Corporate Profiles DDB, Marcin Meller – dziennikarz „Polityki”, Jakub Wygnański – jedna z najważniejszych postaci polskiego środowiska organizacji pozarządowych. Film zrealizowany w koprodukcji z telewizją Arte, otrzymał nagrodę specjalną – Brązowego Lajkonika – na 43. Krakowskim Festiwalu Filmowym w 2003 roku.

4 czerwca o 19:00, Kino Elektor w MCKiS, ul. Elektoralna 12 w Warszawie. Bilety: 10 zł

źródło: www.mckis.waw.pl

Opublikowano