Czereśnie i Wiśnie

To pytanie dręczy większość z nas od czasów dzieciństwa. I dlatego próbowałam znaleźć odpowiedź na pytanie: czym różni się czereśnia od wiśni a czym wiśnia od czereśni.

Właśnie zaczyna się okres na czereśnie a następnie na wiśnie. I to już jest ta pierwsza i zasadnicza różnica! Powoła sukcesu za mną więc warto by było wiedzieć coś więcej o tych owocach, bardzo ale to bardzo podobnych, do siebie. Oto co znalazłam: czereśnie i wiśnie to gatunki roślin należących do rodziny różowatych, występują w wielu odmianach powszechnie uprawianych jako drzewa owocowe. I bądź tu mądra…

Czym więc się różnią:

– przede wszystkim smakiem: czereśnie są słodkie a wiśnie kwaśne albo cierpkie, jak kto woli,
– i to, co istotne: jakby je położyć obok to czereśnia jest większa, wiśnia mniejsza
– czereśnia jest jaśniejsza a wiśnia ciemniejsza.

Czereśnia, mimo niewielkiej różnicy, jakby mogło zdawać się, może czuć się nieco zawiedziona bowiem nasza kuchnia jednak ma więcej do zaproponowania wiśni niż niej samej. Prawdopodobnie dlatego że czereśnia jest delikatniejsza przez co mniej wyrazista i słabo podatna na wszelkie przeróbki. Należy jednak pamiętać, że owoce czereśni i wiśni są bardzo zdrowe i należy jeść je w dużych ilościach tak jak wszystkie owoce sezonowe. Każda ich zmiana na przetwory powoduje, że, niestety, tracą część swoich właściwości. Jedzenie świeżych owoców jest doskonałe jako uzupełnienie diety. Mają niewiele kalorii a przede wszystkim sprawdzają się jako lek na nasze kłopoty ze zdrowiem.
A z kolei czereśnia to lek na serce i naczynia krwionośne oraz na kłopoty żołądkowe. Są ważne przy leczeniu chorób nerek. Ponadto witaminy z grupy B zawarte w czereśni wygładzają skórę. I tu, drogie Panie, już wiemy, że nie bójmy się drelować czereśni – niech tryskają na nas sokiem – będziemy młodsze!
Wiśnia zaś zawiera dużo kwasów owocowych, mangan i żelazo. Jest źródłem potasu i witaminy C. Służy pracy serca i wpływa korzystnie na skórę gdyż zawiera substancje zapobiegające nowotworom.
W takim razie czereśnia a może jednak wiśnia?
Kochani, tu nie ma wyboru, korzystajmy z dobrodziejstw natury, jedzmy owoce i warzywa sezonowe. Jedzmy i wiśnie, i czereśnie. One są bogactwem dla naszego zdrowia. A przy tym pysznie smakują!

3majcie się zdrowo
małgośka.

Opublikowano