RABARBAR

Rabarbar to warzywo z rodziny rdestowatych zwany inaczej rzewieniem.

Jest to roślina sezonowa jednak w Polsce sezon na rabarbar jest bardzo krótki, dużo krótszy niż w Wielkiej Brytanii, która nazywana jest „rabarbarową potęgą” Obecnie jesteśmy w pełni sezonu rabarbarowego i powinniśmy to wykorzystać. Któż z nas nie pamięta smaku rabarbaru moczonego w cukrze, orzeźwiającego kompotu bądź kruchego kwaskowego ciasta z dodatkiem tego warzywa.
Rabarbar znany jest z dużej zawartości kwasu szczawiowego co sprawia, że jest na cenzurowanym. Wielu dietetyków wręcz odradza całkowite jego spożywanie, gdyż jak wiemy szczawiany wypłukują wapń z kości, są odpowiedzialne za powstawanie kamieni nerkowych.
Pamiętajmy jednak, że rabarbar poddany obróbce termicznej traci swoje wady wręcz nabiera właściwości przeciwnowotworowych, chroni organizm przed rozwojem komórek rakowych. Właściwości lecznicze posiada korzeń rabarbaru, pobudza perystaltykę jelit jest pomocny w dietach odchudzających, pomaga wydzielaniu się żółci przez co ułatwia trawienie.
Nie opuszcza mnie wrażenie iż nikt nie spodziewał się tak pozytywnego działania rabarbaru na nasze zdrowie. Korzystajmy więc z dobrodziejstwa natury, jedzmy owoce i warzywa sezonowe.
SMACZNEGO!

 

3majcie się zdrowo
małgośka-te

Opublikowano