Wystawa „Solidarité France-Pologne” w Kordegardzie

Do 14 czerwca w Kordegardzie zobaczyć można wystawę poświęconą francuskiemu wsparciu dla ruchu „Solidarność” oraz polskiej opozycji w latach 80. ubiegłego wieku.

Wystawa opowiada o relacjach między Francuzami a opozycją i społeczeństwem polskim aż do przełomowego roku 1989, nawiązując tym samym do wcześniejszych polsko-francuskich relacji kulturalnych takich jak funkcjonowanie w Paryżu Instytutu Literackiego Jerzego Giedroycia.

Kontekstem scenograficznym wystawy jest manifestacja, która miała miejsce 14 grudnia 1981 roku w Paryżu i wielu miastach Francji w reakcji na wprowadzenie w Polsce stanu wojennego. Na ścianach galerii Kordegarda został namalowany specjalny mural upamiętniający tamte wydarzenia.

Autorzy wystawy wykorzystali również wypowiedzi uczestników tamtych wydarzeń oraz ówczesnych działaczy „Solidarności” i aktywistów francuskich central związkowych.

Zarówno wystawa, jak i towarzysząca jej broszura, przygotowane zostały w dwóch wersjach językowych – polskiej i francuskiej.

Ekspozycja została przygotowana przez Narodowe Centrum Kultury we współpracy z Ośrodkiem KARTA oraz Ośrodkiem Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich Uniwersytetu Warszawskiego. 

Wystawa jest objęta patronatem honorowym Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Kordegarda, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17 w Warszawie

źródło: www.kordegarda.org

Opublikowano