24. Międzynarodowe Biennale Plakatu

3814 plakatów zaprojektowanych przez ponad 1600 grafików z ponad 60 krajów, zgłoszono na 24. Międzynarodowe Biennale Plakatu. Wystawę blisko 500 prac wyselekcjonowanych przez Międzynarodowe Jury, można oglądać od 7 czerwca w galeriach Muzeum Plakatu w Wilanowie oraz w Salonie Akademii ASP w Warszawie.


Polska, Szwajcaria, Ukraina, Chiny, Japonia – to tylko niektóre z państw, z których nadesłano zgłoszenia na 24. Międzynarodowe Biennale Plakatu, najbardziej prestiżowy konkurs tej dziedziny sztuki, organizowany przez Muzeum Plakatu w Wilanowie. Jak zwykle wydarzenie przyciągnęło uwagę artystów ze wszystkich kontynentów – łącznie przysłano 3814 prac z 61 krajów. Do tegorocznej edycji prace zgłosiło 1672 twórców – uznanych artystów (2601 plakatów), jak i debiutantów (1213 prace). Najlepsze plakaty, wybrane przez Międzynarodowe Jury, będą  prezentowane na wystawie, która zostanie otwarta 7 czerwca i będzie czynna do 14 września 2014 w Muzeum Plakatu w Wilanowie. Druga wystawa należąca do konkursu – Złoty Debiut będzie miała miejsce w galerii Salon Akademii przy Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, od 7 czerwca do 4 lipca 2014.

Jesteśmy niezwykle usatysfakcjonowani rosnącym zainteresowaniem i zwiększającą się liczbą prac, nadsyłanych na kolejne edycje Międzynarodowego Biennale Plakatu – mówi Mariusz Knorowski, kurator Muzeum Plakatu w Wilanowie. – Warszawskie Biennale to jedyny konkurs na świecie, o charakterze otwartym, gdzie wśród uczestników znajdują się twórcy znamienici i wysoko notowani, jak i młodzi adepci, wykorzystujący możliwość artystycznej konfrontacji z zawodowcami oraz spektakularnego początku kariery w warunkach rywalizacji.

Nazwiska zwycięzców obu kategorii zostaną ogłoszone 7 czerwca o 10.00, podczas konferencji prasowej w Muzeum Plakatu w Wilanowie.

źródło: www.mnw.art.pl

Opublikowano