Program stomatologiczny dla najmłodszych

Gmina Brwinów rozpocznie od września 2014 r. realizację programu profilaktyki stomatologicznej, który obejmie dzieci w wieku od 6 do 9 lat.

Według alarmujących statystyk ponad 80% dzieci rozpoczynających naukę szkolną ma próchnicę. Gmina Brwinów postanowiła zadbać o swoich najmłodszych mieszkańców: w nowym roku szkolnym realizowany będzie program bezpłatnej opieki stomatologicznej, który obejmie 610 dzieci w wieku od 6 do 9 lat (roczniki 2005-2008). Deklarację przystąpienia do programu można składać już teraz – w sekretariatach szkół na terenie gminy Brwinów oraz w urzędzie gminy.
Koszty programu zostaną pokryte z budżetu gminy Brwinów. Jego realizatorem będzie wyłoniona w konkursie ofert Fundacja Zdrowie i Medycyna 2000 z Konstancina-Jeziorny. W szkołach zostaną w przyszłym roku szkolnym przeprowadzone badania lekarskie stomatologiczne z wypełnieniem karty medycznej, wstępne konsultacje ortodontyczne oraz fluoryzacja kontaktowa. Po rozpoznaniu potrzeby wykonania takiego zabiegu dzieci będą kierowane do wyznaczonego gabinetu w Pruszkowie na zabezpieczenie zęba szóstki lakiem szczelinowym. Rodzice dzieci otrzymają wskazówki i zalecenia dotyczące dalszego postępowania w przypadku wystąpienia próchnicy i wad zgryzu. Będą też wypełniać ankietę dotyczącą zagadnień promocji zdrowia jamy ustnej.

Opublikowano