Polskie felgi podbijają świat

Zlokalizowane w Polsce fabryki produkują rocznie miliony felg aluminiowych z logo ATT, RONAL, RIAL, ALUTEC i ANZIO. Cieszą się one powodzeniem na rynku wtórnym oraz stanowią oryginalne wyposażenie samochodów takich marek jak BMW, Mercedes, Ford oraz Volkswagen.

 

Polski wkład w zagraniczne marki

Na inwestycję w naszym kraju zdecydowały się firmy Ronal oraz Uniwheels. Pierwszy koncern to największy producent obręczy na pierwszy montaż. Ma dwie fabryki w Wałbrzychu i jedną w Jelczu. W Stalowej Woli powstają felgi firmy Uniwheels, drugiego po Grupie Alcar wytwórcy obręczy na rynek wtórny i jednocześnie lidera w obręczach na pierwszy montaż. W Częstochowie już od 1983 roku działa Auto Tip Top Sp. z o.o., jedyna rodzima firma produkująca felgi aluminiowe. – Kierowcy często nie są świadomi tego, że marki ATT, RONAL, RIAL, ALUTEC i ANZIO tworzą Polacy – mówi Filip Biesek, Koordynator Działu Felg w Oponeo.pl. – Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii i doświadczeniu specjalistów w zlokalizowanych w naszym kraju fabrykach powstają felgi o ciekawym wzornictwie oraz najwyższej jakości.

 fot. uniwheels

Koszty niskie a jakość wysoka

O tym, że zagraniczne firmy otworzyły w naszym kraju fabryki, zadecydowały m.in. finanse. W obniżeniu kosztów pomógł dostęp do specjalnych stref ekonomicznych, gdzie zarówno Uniwheels jak i Ronal zlokalizowały swoje oddziały. Praca polskich filii planowana jest w zagranicznych centrach technologicznych i biurach konstrukcyjnych, ale są one całkowicie samowystarczalne jeśli chodzi o technologię. Obręcze są w nich wyrabiane od chwili roztopienia stopu aluminium do wypuszczenia gotowego produktu. Polska firma Auto Tip Top Sp. z o.o. samodzielnie projektuje modele felg od strony technologicznej oraz wzornictwa. – Dużą część zespołu stanowią pracownicy od lat związani z naszą firmą – mówi Oskar Gorzeński, Kierownik Sprzedaży w Auto Tip Top Sp. z o.o. – To specjaliści, których doświadczenie procentuje na każdym etapie produkcji.

fot. ronalTo właśnie doskonale wyszkolona kadra była kolejnym argumentem przemawiającym za otwarciem u nas fabryk przez zagraniczne koncerny. Fachowcy dbają o obręcze, przeprowadzając na każdym etapie produkcji drobiazgowe kontrole. Takie testy pozwalają wykluczyć ze sprzedaży felgi z najmniejszymi nawet wadami. – Prawie 99 proc. naszej produkcji trafia na pierwszy montaż do takich marek aut jak Volkswagen, Audi, Skoda, Mercedes, BMW, Ford, Toyota – mówi Maciej Dejewski, Kierownik Działu Sprzedaży Ronal Polska. – Producenci samochodów wymagają obręczy zachowujących najwyższe standardy.  

Polska potentatem

Felgi ATT kupują głównie rodzimi kierowcy. Te tworzone w fabrykach zagranicznych koncernów trafiają jako oryginalne wyposażenie samochodów następujących marek: Mercedes, Audi, Ford, Volkswagen, Fiat, Skoda, Seat i Toyota – Nasza produkcja w samej Stalowej Woli osiąga miliony obręczy rocznie – zaznacza Ireneusz Piątek z Działu Sprzedaży Uniwheels. – Spokojnie można stwierdzić, że Polska jest potentatem w produkcji felg.

Powstające w naszym kraju obręcze firmy Ronal stanowią ponad 30% wyrobów całego koncernu. – Gdy rozpoczynaliśmy działalność felgi aluminiowe nie były tak popularne jak obecnie. Powoli rynek nasyca się – mówi Krzysztof Brosig, Prezes firmy Ronal Polska. – Powodem tego jest nie tylko coraz większe zainteresowanie obręczami na rynku wtórnym, ale również fakt, że w wielu samochodach alufelgi są częścią fabrycznego wyposażenia.

 

Na wybór obręczy prócz ciekawego wzornictwa i doskonałej jakości może wpłynąć również świadomość, gdzie taki produkt jest wytwarzany. Warto zainteresować się, czy nie powstaje on w granicach naszego kraju.

Opublikowano