Rapid 1.2TSI 85KM

Testujemy kolejną Skodę tym razem jest to Rapid 1.2TSI 85KM Spaceback czyli dość przestronne autko jak na ten segment rynku.

Wrażenia z jazdy

Autko po uruchomieniu silniczka chętnie zabiera się do pracy choć przyspieszenia są wyraźnie odczuwalne jedynie do 80km/h bo te 85KM w tak przestronnym aucie ma dużo roboty naprawdę dużo. Coś za coś, brak dynamiki przy dość umiarkowanym apetycie na paliwo w tym przypadku benzynę jest do wybaczenia bo apetyt ma naprawdę umiarkowany. Dla przeciętnego użytkownika dynamika tego auta jest co najmniej wystarczająca, auto ma również niezłe hamulce a nasze było wyposażone w koła 215/45×18 więc trzymało się asfaltu ponadprzeciętnie. Zawieszenie zestrojono na dość sportową nutę co wyraźnie przekłada się na parametry trakcyjne i gdyby nie słabiutki motorek to zachowanie przyczepności o dwie klasy wyżej.

fot. skoda-auto

Nie mam pojęcia co autor miał na myśli dając 5biegową skrzynię to już nie te czasy na przestrzeni 2,5tys km testu Rapid’ka spaliła średnio ok. 6,5L/100km. Wynik nie jest powalający ale rekompensuje to wszystko komfort jazdy który na tą klasę spokojnie plasuje ją bardzo wysoko a i cena zakupu jest poniżej 60tys pln co na tak duże auto z takim wyposażeniem jest godne polecenia.

fot. skoda-auto

Miejsce pracy czyli wnętrze

Miejsce pracy jest przestronne, auto w środku jest wielkości miniej-więcej Octavii pierwszej generacji i choć materiały wykończeniowe nie powalają jakością to są całkiem znośne. Dźwięki przedostające się do kabiny do 100km/h są praktycznie bez wpływu na rozmowę z pasażerami i jest to dziwne bo jak widzicie na zdjęciu silnik nie posiada superwygłuszenia ani specjalnych ekranów więc jest miło. Nawigacja działa poprawnie i audio jest niezłe więc trudy podróży są raczej przyjemnością, zaskoczeniem były światła mijania które nocą rewelacyjnie oświetlają drogę choć są wyposażone jedynie w zwykłe żarówki halogenowe natomiast światła drogowe świecą co najmniej na 200m pozwalając dostrzec wszystko na naszej drodze.

fot. skoda-auto

Asystent hamowania i pasa ruchu…

…uciekli razem chyba, no ale asystent wycieraczek pozostał więc deszcz nie był problemem. W tej klasie aut wyposażenie jest dość skromne więc nie narzekajmy, brak elektronicznych gadżetów idealnie kompensowała nam muza dobywająca się z naprawdę przyjemnej jakości audio.

fot. skoda-auto

Przydatność auta

Myślę że sukces Skody na polskim rynku to waśnie takie auta jak Rapid który przy cenie w okolicy 50tys pln daje nam auto które może służyć całej rodzinie zarówno w codziennej eksploatacji jak i w dalszych wyprawach dając poczucie dobrze wydanych pieniędzy. Sugerowałbym jednak wydanie paru tysięcy więcej i wybranie silnika 105KM bo te 20 konikow extra naprawdę da dużo radości z jazdy a spalanie patrząc na nasz test takiego silnika w Fabii jest minimalnie wyższe i to jedynie gdy używamy mocy bo w trasie nie ma różnicy.

fot. skoda-auto

Opublikowano