Joga-moja pasja !

Od 2 lat prowadzę zajęcia jogi w Legionowie, na które przychodzą osoby w różnym wieku i różnym stopniu sprawności fizycznej, na jednej sali ćwiczą obok siebie mamy z córkami i babcie z wnuczkami.

Moja przygoda z jogą zaczęła się 7 lat temu kiedy szukałam różnych form ruchu z powodów zdrowotnych, Instynktownie wiedziałam że ruch jest najlepsza forma terapii, śmieję się, ze właśnie z tych powodów trafiają do mnie osoby z różnymi problemami zdrowotnymi.

Hatha Joga w wydaniu akademickim jaką studiowałam na AWF w Warszawie na wydziale Rehabilitacji utwierdziła mnie w przekonaniu o niesamowitym wpływie ćwiczeń typu joga na organizm człowieka oraz o jej działaniu profilaktycznym -korygującym na układ szkieletowo-mięśniowy a także o wykorzystaniu jogi jako terapii wspomagającej w autyzmie, Zespole Aspergera i wielu innych dolegliwościach, o czym pisałam w swojej pracy dyplomowej z Oligofrenopedagogiki na APS w Warszawie.

Chciałabym przełamać stereotypy mówiące że joga jest nudna i polega tylko na medytacji , o tym że ma zły wpływ na psychikę i światopogląd człowieka, otóż nic bardziej mylnego. Joga to wspaniała forma rekreacji ruchowej i metoda będącą profilaktyką w wadach postawy naszych dzieci. Pan profesor Lesław Kulmatycki z AWF we Wrocławiu, u którego min pobierałam nauki razem z zespołem podejmuje działania aby wprowadzić jogę do polskich szkół, tak sie juz stało w wielu krajach na świecie i Europie w ostatnim czasie na Słowacji.

Również Ministerstwo Edukacji Narodowej zwróciło sie do szkól o wprowadzanie alternatywnych form ruchu, w tym jogi podczas zajęć wychowania fizycznego, chcąc w ten sposób uatrakcyjnić i zachęcić dzieci i młodzież do aktywnego brania udziału w tych lekcjach.

W moich najbliższych planach jest zorganizowanie szkoleń dla nauczycieli wychowania fizycznego w celu rozszerzenia ich warsztatu o ćwiczenia typu joga i pilates w swojej pracy z dziećmi .

Zapraszam wszystkich chętnych na moje zajęcia grupowe i indywidualne oraz do lektury kolejnych artykułów poświeconych profilaktyki jogą.

Małgorzata Gołębiowska-Sobota -założyciel Art of Body Akademii Sztuki Tańca i Kultury Fizycznej 

Opublikowano