„Jak na pogrzebie” – Fiat opuszcza Włochy

Faktem stało się coś, co jeszcze kilka lat temu było nie do pomyślenia. „Koncern z Turynu”, przeprowadza swoją siedzibę z Włoch do Holandii.
Zostało to przegłosowane na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy Fiata które odbyło się 1 sierpnia w Turynie.

Zachodzące zmiany spotkały się z mieszaną reakcją  – co prawda zarząd spółki zdobył dwie trzecie głosów akcjonariuszy, niezbędne do zatwierdzenia fuzji z Chryslerem i wyprowadzki Fiata z Turynu, jednak 8% akcjonariuszy było przeciwnych. Jeden z nich, Marco Bava, powiedział wprost: „Dzisiaj bierzemy udział w pogrzebie Fiata.”

Fuzja z amerykańskim Chryslerem wymusiła wiele zmian, strategiczne decyzje zostały podjęte w styczniu kiedy to rada dyrektorów Fiata zdecydowała, że powstający holding Fiat Chrysler Automobiles zostanie zarejestrowany w Holandii, podatki będzie rozliczał w Wielkiej Brytanii, akcje spółki będą notowane na giełdzie nowojorskiej, a notowania w Mediolanie będą spełniały jedynie pomocniczą rolę.

Temat przeprowadzki Fiata pojawił się w 2013 roku, kiedy to jego szef Sergio Marchionne przekonywał o podobieństwach holenderskiego i amerykańskiego prawa, co miałoby ułatwić zarządzanie włosko-amerykańskim koncernem. Sama przeprowadzka ma nie mieć wpływu na produkcję aut, również we Włoszech.

Opublikowano