Legionowo miastem przyjaznym dla seniorów

Na przestrzeni ostatnich lat możemy odnotować wiele zmian zachodzących na terenie Legionowa- nowe parki, place zabaw czy siłownie na otwartej przestrzeni, czyli wszystko czego młodym ludziom do szczęścia potrzeba. Jednak jedną trzecią mieszkańców Legionowa stanowią osoby powyżej 50 roku życia. Dlatego też Urząd Miasta prowadzi szereg działań mających na celu poprawienie komfortu życia seniorów, a także ich integrację z otoczeniem.

Jednym z najlepszych przykładów jest działający w Legionowie i okolicach od 10 lat Uniwersytet Trzeciego Wieku, gdzie seniorzy oprócz poszerzenia wiedzy z zakresu zdrowia, medycyny czy religii mogą poznać nowych ludzi o podobnych zainteresowaniach, spędzić aktywnie czas w miłym towarzystwie i pomóc innym w osiągnięciu wymarzonych celów, na które wcześniej zwyczajnie nie mieli czasu. Oprócz uniwersytetu mogą rozwijać swoje hobby w klubach szachowych, chórze czy grupie teatralnej.
Jednak nie tylko studenci uniwersytetu mogą czuć się dobrze w Legionowie. Na terenie miasta organizowanych jest wiele spotkać poświęconych bezpieczeństwie seniorów, w okresie wakacyjnym szczególny nacisk stawiany jest na uchronienie ich przed znanymi już dobrze kradzieżami „na wnuczka”. Oprócz tego promowany jest zdrowy tryb życia, coraz częściej w klubach fitness możemy spotkać się z dodatkowymi zajęciami przeznaczonymi dla osób starszych.
Powstaje też wiele placówek, w których seniorzy mogą otrzymać pomoc, jak na przykład Stowarzyszenie Pomocy Potrzebującym „Nadzieja”, a osoby, które zwyczajnie czuję się samotne i potrzebują jedynie spędzić czas w miłym towarzystwie mogą skorzystać z oferty Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Prowadzony jest też Punkt Informacyjny dla Seniorów, gdzie mogą oni zapoznać się z aktualnymi regulacjami prawymi, możliwości uzyskania pomocy materialnej i zdrowotnej.
Dużym przełomem jest też działająca od 2011 roku Legionowska Rada Seniorów, która działa na rzecz poprawienia komfortu życia starszych osób na terenie miasta i zapewnieniu im integracji z otoczeniem.

fot. kpplegionowo.policja.waw.pl

Opublikowano