Autostrada w weekend za darmo? Na A1 to pewne.

Ostatnio głośno było o korkach na autostradach – głównie z powodu sporych zatorów przy bramkach pobierających opłaty. Sprawa była na tyle niepokojąca że temat został poruszony na posiedzeniu rządu. Zaskakująco szybko pojawiło się rozwiązanie które z pewnością ucieszy kierowców.

 

Premier Donald Tusk potwierdził że w sierpniowe weekendy pojedziemy za darmo na autostradzie A1. – Podjęliśmy decyzję, aby zwolnić z opłat kierowców we wszystkie weekendy sierpniowe, które nam pozostały. Tu nie chodzi o zwolnienie z opłat, bo to jest nasza strata i trzeba będzie ją pokryć, ale chodzi o otwarcie bramek, co powinno zmniejszyć (…) korki i dzięki temu być może unikniemy takich tasiemcowych, wielogodzinnych korków – powiedział szef rządu. Weekendowe zwolnienie z opłat rozpocznie się w piątek o godz. 16:00  i potrwa do północy w niedzielę. Wyjątek będzie stanowił długi sierpniowy weekend, wtedy za darmo pojedziemy od czwartku do niedzieli.

Wicepremier Janusz Piechociński w wypowiedziach dla mediów przedstawił sytuację oraz potwierdził że trwają negocjacje z koncesjonariuszami prowadzone przez Panią minister infrastruktury i rozwoju Elżbietę Bieńkowską, która zapowiedziała że do końca wakacji zostaną podjęte działania doraźne, mające na celu zmniejszenie korków przy wjazdach na autostrady. Przyznała też że konieczna jest zmiana systemu poboru opłat. – Jeżeli są bramki i jeżeli natężenie ruchu jest trzy czy cztery razy większe niż to, które się tam przewidywało, to te korki będą się robić. Działania doraźne – na każdy weekend – do końca wakacji podejmujemy, natomiast trwają bardzo intensywne prace nad zmianą systemu płatności za autostrady w Polsce. Nie mam złudzeń: wszędzie w Europie, gdzie są bramki, tam są korki. Wczoraj sprawdzałam: korki w Chorwacji sięgają 10 czy 12 km, we Włoszech, we Francji, tam, gdzie są bramki, tam są korki – powiedziała Bieńkowska.

Jak widać wakacyjne korki na autostradach mogą okazać się impulsem który zmotywuje rząd do usprawnienia pobierania opłat za autostrady, tym samym poprawiając drożność na autostradach. A skoro tematem jest autostrada – kiedy otwarcie nowych odcinków?

Opublikowano