Ruszyły pielgrzymki, uwaga na kolumny pieszych!

Sezon pielgrzymkowy w pełni. W sierpniu kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność na drodze, zwłaszcza przy wyprzedzaniu kolumn pieszych które mogą występować na jezdni często i cyklicznie.

 


Sierpień, pielgrzymki z całego kraju zmierzają do Częstochowy. Policja będzie zabezpieczać pielgrzymki w większych miastach, natomiast na trasie musimy sami zadbać o to by spotkanie z pielgrzymami nie zamieniło się w tragedię. Warto dostosować się do poleceń wydawanych przez porządkowych – specjalnie przeszkolonych osób zabezpieczających przechód pielgrzymki, poznamy ich po odblaskowych kamizelkach, zwykle idących na początku i końcu kolumny pieszych. W każdej grupie pielgrzymkowej jest również osoba posiadająca uprawnienia do kierowania ruchem, podobnie jak policja czy żandarmeria wojskowa, możliwa jest sytuacja że właśnie ktoś taki będzie sterował ruchem równoległym do grupy pielgrzymów. Starajmy się współpracować z osobami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo pielgrzymki i zachować szczególną ostrożność podczas mijania kolumny pieszych, dodatkowy metr odstępu może uchronić pielgrzymów od nieprzyjemnego potrącenia lusterkiem.

Mimo apeli na pielgrzymkach zdarzają się wypadki, takie jak na przykład wjechanie auta w kolumnę pielgrzymów czy potrącenie pieszego. Postarajmy się by tego roku liczba wypadków była jak najmniejsza.

Opublikowano