Mondeo V – wiemy kiedy będzie w Europie!

Już w 2012 poznaliśmy nowego Forda Mondeo V, jednak gdy amerykanie zdążyli się już nim nacieszyć pod nazwą Fusion II, Europa ciągle czekała na datę premiery. I doczekała się. Mondeo V w salonach już od października tego roku!

W Polsce Mondeo V z pewnością może liczyć na zainteresowanie. Jego poprzednik okazał się hitem sprzedaży mimo bardzo trudnej konkurencji w postaci VW Passata czy Opla Insignii, i razem z mniejszym Focusem stanowili bardzo częsty widok na polskich drogach, chętnie wybierani zarówno przez floty jak i przez osoby prywatne. W porównaniu do modelu IV, Mondeo V jest bardziej zadziorny, agresywny. Z pewnością jest to zasługa przednich lamp które wyglądają jakby zostały żywcem wyciągnięte z Astona Martina. Uwagę przykuwa również zupełnie nowy grill, który ma być znakiem rozpoznawczym marki. Europejski rynek jest dla Forda doskonałą okazją na kontynuowanie downsizingu silników – nowe Mondeo będzie oferowane także z silnikiem 1.0 EcoBoost (125 KM), co byłoby nie do pomyślenia na rynku amerykańskim, gdzie Mondeo V pod nazwą Fusion II był oferowany z silnikami EcoBoost o pojemności 1.6 (178 KM) i 2.0 (243 KM) oraz 2.5 Duratec (175 KM). Europejscy klienci Forda raczej nie zostaną uraczeni amerykańską paletą silnikową, ale na pewno nie będą mieli prawa do narzekania.

mondeo2

Europejski klient wymaga więcej. Dlatego w Europie Mondeo V będzie dostępne z benzynowymi silnikami EcoBoost o pojemnościach 1.0, 1.6, 2.0 litra, dostępne będą również diesle TDCi 1.5 oraz 2.0 l. Nowością będzie, oferowany wyłącznie z nadwoziem sedan, napęd hybrydowy łączący 2-litrową benzynę i silnik elektryczny, wspólnie rozwijające 190 KM.

Nowy Ford Mondeo wnosi do segmentu wiele nowości – np. pierwsze w segmencie adaptacyjne reflektory wykonane w technologii LED, nie zabrakło zaawansowanej technicznie elektroniki pokładowej – Mondeo V będzie wyposażony w system komunikacji sterowany głosem SYNC i system MyFord Touch, a to wszystko razem z 8-calowym kolorowym ekranem dotykowym. Kolejnym pionierskim pomysłem są tylne pompowane pasy bezpieczeństwa, zaprojektowane specjalnie z myślą o zmniejszeniu obrażeń głowy, szyi i klatki piersiowej u pasażerów siedzących na kanapie.

Kolejną zaletą Mondeo piątej generacji ma być niższa od swojego poprzednika cena. Będzie dostępny w wariantach nadwozia sedan, hatchback i kombi. Klienci będą mogli wybrać wersję wyposażenia Trend lub Titanium, ale już od 2015 roku ich gama poszerzy się o wariant Ambiente oraz Business Edition.

Podsumowując, Ford Mondeo V ma wszystko czego potrzeba by godnie zastąpić hit jakim niewątpliwie był jego poprzednik.

Opublikowano