Alfa Romeo będzie miała w ofercie sportowego sedana? To możliwe!

Ambitne plany Fiata wobec należącej do koncernu Alfy Romeo wciąż zadziwiają. Nie tak dawno pisaliśmy że w ofercie Alfy może pojawić się pierwszy w historii marki SUV, tymczasem w planach jest również duży sedan…

 

Przez ostatnie lata Alfa Romeo nie miała się najlepiej. Projekty zapierające dech w piersiach i opłakane wyniki sprzedaży szły ze sobą w parze. Sytuacji nie poprawił nawet model 159, który mimo upływu lat dalej skutecznie przyciąga spojrzenia. Pomimo pewnych kłopotów z silnikami benzynowymi (sytuację uratował dopiero rewelacyjny 1.75 TBi), to kluczowa do niepowodzenia projektu okazała się opinia odziedziczona po poprzedniku, modelu 156. Łatka awaryjnego, pomimo że niesłusznie doklejona, sprawiła że Alfa Romeo 159 nie jest codziennym widokiem na polskich drogach. Przez pewien okres czasu, oferta Alfy była mocno ograniczona do modeli MiTo i Giulietta. Pomimo że tak samo jak 159, odcinały się od „awaryjnego” dziedzictwa marki, nie osiągnęły sukcesu. Większy ruch w salonach spowodował dopiero model 4C, sportowiec w pełnej okazałości. Niesamowity projekt nadwozia, świetne osiągi, oraz bardzo dobre recenzje wreszcie przekonały klientów. Alfa Romeo nie spocznie na laurach. Plany Fiata wobec tej marki są szerokie i daleko idące.

Rywal dla BMW M3?

Prezentując swoje plany rozwojowe, koncern Fiat zapowiedział także sedana w ofercie Alfa Romeo. Oczywiście, taka informacja napędziła spekulacyjną machinę wśród wielu miłośników motoryzacji oraz w mediach motoryzacyjnych.

Samochód o nazwie Giulia GTA, będącej nawiązaniem do modelu produkowanego w latach 1962-78, miałby mieć zdecydowanie sportowy charakter i stanowić konkurencję dla BMW M3. By móc nawiązać walkę z tak poważną konkurencją, sercem nowego sedana, oferującym moc w granicach 480-520 KM miałaby być podwójnie doładowana jednostka 3.0 V6, obecna m.in w Maserati Ghibli. Standardem miałaby być również automatyczna, dwusprzęgłowa skrzynia biegów. Brytyjski „Auto Express”, oszacował że cena samochodu miałaby wynosić – w przeliczeniu – około 260 tys. złotych. „Cywilna” wersja Giulii miałaby być o ponad połowę tańsza, kosztując ok. 115 tys. zł, a oferowane w niej silniki dysponowałyby mocą od 120 do 200 KM.

Alfa Romeo ma już koncept…

Pomimo że niektóre gdybania motomaniaków wydają się mało realne, to faktem jest że Fiat zapowiedział sedana dla Alfy Romeo. Prawdą jest również, że Alfa Romeo posiada w swoim portfolio niesamowity projekt koncepcyjny, z którego mogliby czerpać garściami pracując nad wersją rynkową. Mowa o modelu Gloria. Koncept o ciekawej historii (powstał przy udziale studentów z wydziału wzornictwa w Turynie nadzorowanych przez Centrum Stylu Alfa Romeo), został zaprezentowany w 2013 roku na salonie samochodowym w Genewie. Czy to właśnie on będzie pierwowzorem nowego sedana z logiem Alfa Romeo?

Alfa Romeo Gloria

Alfa Romeo Gloria [koncept, Genewa 2013]

Opublikowano