domowe sposoby na walkę z katarem

katar Spotkał katar Katarzynę A PSIK!

Pomimo lata, ciepłej pogody, kataru możemy nabawić się wszędzie. Niezależnie od pory roku czy pogody.  Jak wyleczyć tego złośliwca? Poniżej przedstawiam domowe sposoby na walkę z katarem.

 

Istnieje teoria że katar zawsze musi trwać siedem dni lub tydzień. Jak sobie pomóc aby przejść przez ten okres w miarę łagodnie? Nasze babcie, prababcie miały w swoich „notatkach” zakładkę Domowe sposoby na walkę z katarem.

Po pierwsze gorąca kąpiel z olejkiem z mięty bądź eukaliptusa. Nie można pozwolić na to by choroba się rozwinęła, więc kiedy wracamy do domu przemoczeni czy przemarznięci od razu kierujemy się do wanny. Po kąpieli nacieramy stopy maścią rozgrzewającą i zakładamy grube skarpetki.

Po drugie musimy odblokować nos więc robimy inhalację. Naszym celem jest pozbycie  się wydzieliny i udrożnienie nosa.

Po trzecie dużo pić. Kiedy nawadniamy organizm wydzielina się rozrzedza więc będzie nam łatwiej ją usunąć. Dobrze jest też jadać posiłki, które „parują” chociażby rosół. Maliny, czosnek i cytryna dostarczą Ci witamin ale także rozgrzeją organizm.

Po czwarte witamina C jest naszym sojusznikiem, nie bójmy się jej stosować.

Propozycja dla kichających:

1 . do picia: herbata malinowa bądź sok z czarnego bzu; rumianek;

2. do jedzenia: kanapka z czosnkiem, rosół;

3. myjemy ręce zawsze po opróżnieniu nosa w jednorazową chusteczkę.

4. Używamy TYLKO jednorazowych chusteczek.

5. kichając zasłaniamy buzię, by nie zarazić innych. Pamiętajmy Ty możesz mieć teraz katar bo ktoś inny nie zasłonił buzi np. w autobusie.

Musimy pamiętać, że katar bardzo często jest potrzebny. Poprzez kichanie wyzbywamy się z organizmu również wirusów. Stąd należy ograniczać stosowanie leków z apteki, np. kropi do nosa do maksimum 4 dni.

Nie możemy też lekceważyć tego zjawiska. Kiedy katar utrzymuje się zbyt długo i towarzyszy mu chociażby wysoka gorączka musimy wybrać się do lekarza.

Jan Brzechwa w idealny sposób przedstawił rozprzestrzenianie się wirusa, zachęcam do lektury:

http://www.wiersze.annet.pl/w,,8680

Na zdrowie!

Paula E. Siedlecka

 

Opublikowano