Carnikava – miastem partnerskim Legionowa

Łotewska Carnikava jest od poniedziałku, 25 sierpnia miastem partnerskim Legionowa. Umowę o współpracy podpisali Daiga Jurēvica, mer Carnikavy oraz Roman Smogorzewski, prezydent Legionowa.

Podobnie jak z pozostałymi miastami partnerskimi, także podstawą umowy z Carnikavą jest rozwijanie dobrosąsiedzkich kontaktów między mieszkańcami, wspieranie i umacnianie więzi między obywatelami Polski i Łotwy, jak również współpracy w dziedzinie kultury, sportu,wymiany młodzieży oraz ułatwianie nawiązywania kontaktów przez przedstawicieli miejscowego małego biznesu.

– Chcemy rozwijać przyjaźń między Legionowem a Carnikavą, w której mieszka ponad 100 Polaków a duża część mieszkańców ma polskie korzenie. Podczas wyjazdu podpisana została także umowa o przyjaźni z miejscową szkołą i naszym Zespołem Szkół nr 3. Mam nadzieję, że już wkrótce przyjmiemy uczniów z Łotwy , a nasze dzieci będą mogły odwiedzić Carnikavę – powiedział Roman Smogorzewski.

Carnikava to piękna miejscowość położona w pobliżu Rygi. Gmina składa się z 5 miasteczek: oprócz Carnikavy w jej skład wchodzą także Garciems, Gauja, Lilaste oraz Kalngale. Otaczają ją lasy sosnowe, dzikie plaże oraz jeziora. Na terenie gminy znajduje się także najpiękniejsza rzeka Łotwy – Gauja. Carnikava położona jest zaledwie 25 km od stolicy kraju – Rygi, do której można łatwo dojechać pociągiem, samochodem lub rowerem. Jedną piątą terytorium gminy stanowi Park Przyrody „Piejūra”, który rozciąga się na obszarze 19 km wzdłuż wybrzeża. Według danych na rok 2012 w mieście mieszkały 4083 osoby.

Opublikowano