Nominowany do Oscara „OMAR” – już w kinach

W miniony piątek do polskich kin trafił palestyński „Omar” w reżyserii Hany Abu-Assada. Film był nominowany do Oscara oraz zdobył Nagrodę Specjalną Jury w sekcji Un Certain Regard na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes.

„Omar” to przepiękna i nieprawdopodobna love story w cieniu izraelskiego muru bezpieczeństwa. Jest to również głęboko osobisty film o miłości, przyjaźni i zdradzie.
Bohaterem filmu jest tytułowy Omar, który jest piekarzem w okupowanej Palestynie. Chłopak zakochuje się w Nadji, w siostrze Tarika, który jest jego przyjacielem, a jednocześnie przywódcą palestyńskiej partyzantki. Omar zostaje schwytany przez izraelskie służby wywiadowcze. Torturowany, w obawie o bezpieczeństwo Nadji, zostaje zmuszony do zdrady przyjaciela i zgadza się współpracować z izraelskim wywiadem. Stojąc po różnych stronach muru, Omar i Tarik- brat bojownik jego ukochanej, walczą o inną wolność. Omar przekonuje się, że to czy ktoś jest wrogiem, zależy od okoliczności. Tortury i upokorzenia podważają wiarę w honor i sens poświęceń za wszelką cenę.

„Film opowiada o sile zaufania. O tym, jak ważne ono jest w relacjach i jak ulotne. Jest podstawą miłości, przyjaźni i lojalności. Jest fatamorganą i powoduje, że ludzkie emocje osiągają skrajności”. – powiedział reżyser: Hany Abu-Assad.

„Jeden z powodów, dla których „Omar” tak bardzo na nas działa, to poczucie, że jest prawdziwy. Film łączy w sobie delikatną komedię z momentami liryzmu ze scenami tortur i przemocy.”
napisał: Independent

Opublikowano