„Alternatywy 4” odnowiona i bez cenzury

Serial „Alternatywy 4” przeszedł gruntowną renowację. Już od dziś widzowie TVP HD (a później i innych anten telewizji publicznej) będą mogli zobaczyć nowe oblicze kultowego serialu. Dzięki cyfrowej rekonstrukcji w Ośrodku Dokumentacji i Zbiorów Programowych TVP dzieło Stanisława Barei będzie dostępne w najwyższej jakości obrazu i dźwięku. Nowa wersja została również uzupełniona o sceny usunięte pierwotnie przez cenzurę.

Zdjęcia do „Alternatyw 4” rozpoczęto w grudniu 1981 roku, na krótko przed stanem wojennym. Potem serial długo „odpoczywał na półce” z przyczyn politycznych. Pierwsza emisja od razu zaskarbiła mu zainteresowanie i sympatię publiczności. Kolejne odcinki systematycznie przykuwały do telewizorów miliony widzów. Humorystyczne perypetie głównych bohaterów i ironiczno – prześmiewczy klimat całej serii całkowicie zawładnęły wyobraźnią Polaków.
Serial „Alternatywy 4” po raz pierwszy został wyemitowany przed prawie 28 laty. Nieliczni wówczas wiedzieli, że oryginalna wersja reżyserska wygląda inaczej. Przygotowania do opracowania pełnej wersji serialu rozpoczęły się kilka lat temu.

Rekonstrukcja polegała na pieczołowitym usuwaniu klatka po klatce wszelkich deformacji widocznych na ekranie – rys, zadrapań i odprysków emulsji, nadmiaru ziarnistości, braku stabilności kadru, migotania tła itp.
O skali koniecznych ingerencji najlepiej świadczy fakt, że rekonstrukcja tylko pierwszego, trwającego 59 minut odcinka pt. „Przydział” zajęła aż trzy tygodnie.

Kadr z serialu
Kadr z serialu

Rekonstrukcję cyfrową dźwięku, przeprowadzono z wykorzystaniem systemu ProTools HD2. Restauracja cyfrowa polegała na usunięciu różnego rodzaju trzasków, szumów, przydźwięków, zaników, wzbudzeń. Został też przeprowadzony kompleksowy mastering ścieżki dźwiękowej.

Serial „Alternatywy 4” skanowany był w rozdzielczości 2K 16 bit z maską uszkodzeń, co zajmuje pojemność 20 terabajtów danych!

„Alternatywy 4” w TVP HD od 13 września (soboty) po dwa odcinki o godzinie 21.50. Powtórki w niedziele o godzinie 16.40.

 

źródło: Centrum Informacji TVP

Opublikowano