Tydzień profilaktyki nowotworów głowy i szyi

Akcja trwa od dzisiaj 22.09 do 26.09. Ma przede wszystkim na celu uświadomić społeczeństwo jak poważne są te choroby i jak można im zapobiec.

Nowotwór głowy i szyi to choroba raczej niedoceniana w Polsce. Aż 75% pacjentów, którzy pojawiają się z nią u lekarza są już w zaawansowanym stadium, kiedy leczenie jest znacznie trudniejsze, ponieważ często dochodzi do przerzutów na inne, czasem bardzo odległe narządy. Dane z Krajowego Rejestru Nowotworów z 2010 roku ukazują, że 9% wszystkich nowotworów wśród mężczyzn to właśnie rak głowy lub szyi. U kobiet jest to 5%.

Najczęściej atakuje krtań, gardło bądź jamę ustną. Najbardziej narażone są osoby, które palą papierosy, piją alkohol wysokoprocentowy, bądź zwyczajnie nie dbają o higienę jamy ustnej. Gdybyś tego unikali, moglibyśmy cieszyć się długim i szczęśliwym życiem bez tej choroby, tak uważa prof. Marek Rogowski, szef Kliniki Otolaryngologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku.

To właśnie w Białymstoku między innymi możemy się udać na bezpłatne konsultacje do poradni chirurgii szczękowo-twarzowej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Podobna akcja jest prowadzona na Wrocławskim Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, przy czym tu trzeba się wcześniej zarejestrować.

Opublikowano