Wieczór autorski Anety Skarżyński

Fundacja Solidarność – Wschód oraz Wydawnictwo Psychoskok we współpracy z Centrum Aktywności Lokalnej w dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy zapraszają na WYSPY NAFTALINOWE – WIECZÓR AUTORSKI ANETY SKARŻYŃSKI, który odbędzie się 20 października 2014 o godz. 18:00 w Centrum Aktywności Lokalnej.

Aneta Skarżyński z d. Augustyniak – polska artystka: malarka, śpiewaczka i autorka książek. Jest absolwentką dwóch wrocławskich uczelni – Akademii Sztuk Pięknych oraz Akademii Muzycznej. Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej ukończyła w 1996r., a w roku 2011 Wydział Wiedzy o Kulturze i Plastyki w Akademii Sztuk Pięknych. Jej rzadkiej urody głos, mezzosopran-sopran, z szerokim diapazonem i ciemną barwą z powodzeniem odnajduje się w takim gatunku, jak muzyka klasyczna i belcanto. Zadebiutowała, w roku 1991 na scenie Opery Wrocławskiej, będąc na drugim roku studiów, a już rok później została solistką Teatru Muzycznego – Operetki Wrocławskiej. Gościnnie grała również w Teatrze Dramatycznym w Legnicy.

Dorobek twórczy artystki, jej niezwykle szerokie umiejętności, różnorodne formy aktywności w zakresie sztuki, w połączeniu ze współpracą i patronatem ze strony Fundacji Solidarność-Wschód służą rozwojowi oraz promocji sztuki wiecznie żywej, a nade wszystko ponadczasowej.
W kwietniu 2008r. jej powieść Wyspy Naftalinowe zdobyła wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie Literackim im. Z. Herberta w Londynie.

Wyspy Naftalinowe to barwna opowieść przygodowa osadzona w epoce „późnego Gierka”, a więc w socjalistycznej rzeczywistości, pojmowanej rozumem dziecka. Ciekawość i niefrasobliwość głównej bohaterki – Anety – sprawiają, że pakuje się ona w bardzo zabawne tarapaty. Jej zachowania wprawiają w osłupienie dorosłych, w oburzenie nauczycieli, a dziadkom przysparzają trosk i siwych włosów. Wyspy Naftalinowe to powieść w 28 rozdziałach, zawierająca 28 zabawnych przygód z czasów szkoły podstawowej. Na dokładkę Aneta cierpi na pewną dziwnie brzmiącą dolegliwość – nadpobudliwość psychoruchową. To za jej sprawą trudno ją okiełznać, a ciekawość wzbudza najczęściej to, co zakazane. Demoluje więc mieszkanie ciotki, psuje piżamę taty, a podczas egzaminu w szkole muzycznej – zamiast grać repertuar klasyczny – wygrywa swoje własne kompozycje. Razem z przyjaciółmi lubi nietypowe zabawy – np. artystyczne układanie wzorów z gili z nosa czy konkurs na najgłośniejszego bąka. Niezapomnianych wrażeń dostarcza jej także babcia – równie temperamentna, co wnuczka. Aneta jest z nią bardzo zżyta i to właśnie jej pierwszej przyznaje się, że została kobietą. Wyspy Naftalinowe to 28 zabawnych przygód bohaterki z czasów jej szkoły podstawowej. Kontynuacją powieści są Wyspy Paprykarzowe – opowieści z czasów liceum, a także Wyspy Pieprzowe, przenoszące czytelnika do najbardziej burzliwego i obfitującego w przygody etapu życia bohaterki – jej studiów. Chcesz się uśmiać do łez? Koniecznie przeczytaj pierwszą część niesamowitych przygód Anety – Wyspy Naftalinowe.

20 października 2014 o godz. 18:00
Centrum Aktywności Lokalnej: Warszawa, ul. Porajów 14
Wstęp wolny

źródło: autorzy365.pl, wydawnictwopsychoskok.pl

Opublikowano