Aleksander Kwaśniewski, Alicja Bachleda-Curuś, Bohdan Smoleń. Kto jeszcze miał przygodę z disco-polo?

Disco polo powszechnie uznawane jest za tandetny, mało wyszukany gatunek muzyczny. Jednak, za sprawą prostej melodii i szybko wpadającego w ucho tekstu, zrobiło w Polsce zawrotną karierę.

Alicja Bachleda-Curuś jako trzynastolatka nagrała piosenkę „Nie załamuj się”. Utwór ślicznej aktorki był często emitowany przez program muzyczny „Disco Relax”.

https://www.youtube.com/watch?v=nbSUJLgi38w

W 1995 roku, podczas wyborów prezydenckich, Aleksander Kwaśniewski na fali popularności disco polo zaangażował do spotu wyborczego zespół „Top One”. Hasło „Olek, Olek, wygraj, Olek, Olek, na prezydenta tylko ty!” stało się prorocze!

https://www.youtube.com/watch?v=yDb8dONh6Ww

Jeden z najlepszych polskich kabareciarzy, Bohdan Smoleń, w latach 1995-97 nagrał trzy płyty utrzymane w stylu disco polo. Największy i najbardziej rozpoznawalny hit „Ani me ani be ani kukuryku” powstał po wyborach prezydenckich w 1997 roku, które wygrał Aleksander Kwaśniewski.

https://www.youtube.com/watch?v=uxNWVf_LOHM

Pamiętacie ten seksowny głos w piosence „Mydełko Fa”? Należy on do Magdaleny Drozdowskiej. Piosenka była wielkim hitem – i to nie tylko w Polsce. „Mydełko Fa” przez kilka miesięcy utrzymywało się na pierwszym miejscu międzynarodowej listy przebojów radia „For You” w Chicago.

Polski „Elvis Presley”, Krzysztof Krawczyk, w latach 90. miał małą przygodę z disco polo. Utwory:„Arrivederci moja dziewczyno” i „Zaufaj sercu” podbiły listy przebojów. Zainteresowanie Krawczykiem było tak wielkie, że artysta kontynuował karierę w Stanach Zjednoczonych, otrzymując po koncertach owacje na stojąco.

Aldona Dąbrowska karierę w branży muzycznej zaczynała w zespole „Amadeo” pod pseudonimem Dona. Później, współpracowała m.in z Bohdanem Smoleniem, Just 5, Gabrielem Fleszarem i Alicją Bachledą-Curuś. Ostatnim projektem muzycznym, w którym brała udział, była solowa płyta Sashy Strunin.

https://www.youtube.com/watch?v=b-ese4hz4VU

Waldemar Pawlak musi być prawdziwym fanem muzyki disco polo. W latach 90. do spotu wyborczego PSL zaprosił zespół „Bayer Full.” Ponadto, trzy lata temu, partia zaangażowała do serii koncertów twórców hitu „Ona tańczy dla mnie”, zespół „Weekend”.

 

Opublikowano