Weekendowe spacery

Dla wszystkich żądnych pieszych rozrywek w Warszawie w ten weekend spory wybór tras! Przemysłowa Nowa Praga, Targówek i przedwojenne kawiarnie – te trzy miejsca będą czekać na interesujących się historią Warszawy zwiedzających.

Pierwszy spacer, w sobotę 25 października, organizuje Praska ferajna. Zobaczyć można będzie Nową Pragę, Spacer odbędzie dokładnie w okolicach Stalowni przy ul. Szwedzkiej, a także zobaczycie to, co zostało ze słynnej „Polleny”. Oprócz tego  przewodnicy pokażę, gdzie mieściła się fabryka mydeł toaletowych, perfum, kosmetyków o wdzięcznej nazwie „Florange” . Oprócz tego słynne imprezowe zagłębie przy 11 Listopada, które kiedyś mieściło kilka zakładów przemysłowych.

Miejsce spotkania: Targowa róg 11 Listopada
Godzina: 14.00
Spacer potrwa ok. 2 godziny
Przewodnik: Martyna Górska

W niedzielę, 26 października do wyboru dwa miejsca.
Pierwszym z nich jest spacer śladami przedwojennych kawiarni. Zobaczycie, gdzie mieściły się najchętniej odwiedzane kawiarnie artystyczne, poznacie ich barwną klientelę i usłyszycie najciekawsze historie. Dowiecie się też, kim była Leokadia, czym nadziewano karnawałowe pączki w „Ziemiańskiej” i kto próbował konno wtargnąć do kawiarni. Grupę poprowadzi licencjonowana przewodniczka miejska.

Miejsce spotkania: Na rondzie de Gaulle`a przy Pomniku Partyzanta
Godzina: 12:00
Przewodnik: Amalia Szałachowska

Kolejną propozycją na niedzielę, jest spacer po warszawskim Targówku. Tę wycieczkę także organizuje Praska Ferajna. Na Targówek zazwyczaj wycieczki się nie zapuszczają, a szkoda, bo jest co oglądać. Podczas spaceru dowiecie się jak wspomniany rejon wyglądał, zanim w latach 70-tych buldożery zrównały go z ziemią pod budowę osiedla mieszkaniowego. Spróbujecie odnaleźć zakamarki, które przypomną nam o czasach, kiedy Św. Wincentego jeździł tramwaj, w zagrodach pasły się krowy, po ulicach biegały kury, a ludzie mieszkali w jednoizbowych chałupkach. Dowiecie się również, co wspólnego z Targówkiem ma „Wiech”, jacy wielcy spoczywają na Cmentarzu Bródnowskim oraz w jakim mało znanym sporcie DKS Targówek wychował wielu sportowców, zdobywających medale na Mistrzostwach Europy i Świata. Będzie również okazja zobaczenia zamkniętego na co dzień Cmentarza Żydowskiego – panowie i chłopcy pamiętajcie o obowiązkowym nakryciu głowy!

Miejsce spotkania: przy bramie Cm. Żydowskiego (Rondo Żaba)
Godzina: 14.00
Spacer potrwa ok. 2 godziny
Przewodnik: Martyna Górska

Spacery nie są biletowane, ale mile widziany jest napiwek dla przewodnika.

aaa

Gdybyście nie lubili spacerów, można wybrać się na premierę musicalu „RENT” w Teatrze Rampa 

źródło: wawalove.pl

Opublikowano