213 mln zł mniej za „janosikowe”!

W czwartek 23.10 Sejm przegłosował zmiany dotyczące przyszłorocznego „janosikowego”. W przyszłym roku Mazowsze zapłaci 271 mln zł a nie 502 mln, tak jak było planowane na początku. Rozwiązanie te zostało wypracowane na spotkaniu marszałka Adama Struzika, wicemarszałka Leszka Ruszczyka z premier Ewą Kopacz.

„Janosikowe” to wpłata wyrównawcza, która uiszczana jest z założenia przez bogatsze samorządy na rzecz tych biedniejszych. Niestety, w rzeczywistości takie rozwiązanie doprowadziło do zamiany ról i Mazowsze jest tego świetnym przykładem. W rankingu dochodów per capita z 2010 roku z pierwszego miejsca spadło na przedostatnie.

Na szczęście dla Mazowsza w marcu br Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności tych przepisów z Konstytucją, ponieważ nie gwarantują one zachowania wystarczającej ilości dochodów na realizację własnych zadań. Dlatego też w przyszłym roku nie zapłacimy 502 mln zł, a 271 mln zł. Mazowsze i tak zostało już mocno obciążone oddając w ostatnich latach innym regionom 6,5 mld zł, a dzięki temu rozwiązaniu będzie miało wystarczającą ilość dochodów na realizację swoich zadań. Biedniejsze samorządy też nie będą stratne, ponieważ różnica zostanie wyrównana z budżetu państwa.

Za obniżeniem „janosikowego” dla Mazowsza w przyszłym roku głosowało 289 posłów, przeciwnych tej zmianie było 137. –Dziękuję posłom za sprawne i wyjątkowo szybkie przeprowadzenie zmian. To dobre zmiany dla wszystkich samorządów, nikt bowiem nie traci. Cieszę się także z obietnicy pani premier Ewy Kopacz, że kompleksowe zmiany przepisów na kolejne lata mają być gotowe w pierwszych miesiącach przyszłego roku. Będziemy monitorować ten proces i wspierać ministerstwo finansów naszymi analizami – podsumowuje marszałek Adam Struzik.

Opublikowano